Jutro przestanie kursować linia 640 na trasie Gdynia-Kartuzy

środa, 19 czerwca 2019 r., 16:36
fot. internet

Od jutra przestaną kursować autobusy linii 640 na trasie Kartuzy - Gdynia przez m.in. Przodkowo, Czeczewo, Tokary, Warzno i Chwaszczyno. Co ciekawe, nie zostaną one wznowione po wakacjach. Co to oznacza dla mieszkańców tych miejscowości?

Oznacza to wiele: niektórzy mieszkańcy nie będą mieli żadnej możliwości dostania się do Kartuz czy Gdyni, a dzieci w nowym roku szkolnym nie dojadą do szkoły.

- Tym autobusem podróżuje moja starsza córka do szkoły ponadpodstawowej w Kartuzach. Od nowego roku nie będzie miała jak dostać się na zajęcia. Jesteśmy w takiej sytuacji, że jedno z rodziców zwolni się z pracy, by wozić dzieci do szkoły. - mówi Pani Agnieszka, mieszkanka Warzna.

Na oficjalnej stronie PKS Gdynia czytamy: "Uruchamiane przez nas połączenie z Gdyni do Kartuz przez Chwaszczyno i Przodkowo jest trwale nierentowne i nie widzimy szans na doprowadzenie tej linii chociaż do sytuacji, w której pokrywane byłyby z przychodu ze sprzedaży biletów koszty jej uruchomienia tj. wynagrodzenie kierowców, paliwo, serwis, ubezpieczenie, mycie, sprzątanie, dojazdy, obsługa awarii, opłaty za korzystanie z dworców w Gdyni i Kartuzach oraz parking pojazdów w Kartuzach. Nie bez znaczenia wpływ na rachunek finansowy przychodu z biletów na tej trasie ma również obecność linii kolejowej uruchomionej kilka lat temu z Gdyni i Gdańska do Kartuz w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej."

- Organizacja publicznego transportu zbiorowego należy do zadań własnych samorządu. Na koniec marca br. zwróciliśmy się do Starosty Kartuskiego, a w połowie kwietnia br. do Wójta Gminy Przodkowo, którzy powinni być najbardziej zainteresowani dalszym wykonywaniem kursów na tej linii, m.in. ze względu na dojazd młodzieży do szkół ponadgimnazjalnych w Przodkowie i Kartuzach, lecz w kwestii współfinansowania ani Starostwo i ani Urząd Gminy nie wykazały zainteresowania. Mimo wskazania w pismach daty 31 maja 2019r. jako ostatecznej na odpowiedź, ze Starostwa w Kartuzach otrzymaliśmy odpowiedź w dniu 6 czerwca 2019r., a z Gminy Przodkowo dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi - zaznacza Marcin Szwaczyk kierownik ds. przewozów PKS Gdynia.

Mieszkańców miejscowości, przez które kursowała linia 640 martwi m.in. to, że nie będą mieli jak dojechać do urzędu gminy, lekarza, a ich dzieci nie dojadą same do szkoły.

Wicestarosta kartuski, Piotr Fikus uspokaja, że sprawa zamknięcia linii nie jest jeszcze przesądzona.

Do tematu będziemy wracać.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.