Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w Kartuzach

środa, 19 czerwca 2019 r., 17:57
fot. AL

W piątkowe popołudnie do stolicy Kaszub przybył wicepremier Jarosław Gowin. Podczas spotkania w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości zaapelowano do zastępcy prezesa Rady Ministrów między innymi o interwencję w sprawie budowy obwodnicy metropolitalnej i Kartuz, jak również wsparcie budowy kartuskiego hospicjum i realizacji programu Czyste powietrze.

- Powiat kartuski jest drugim co do wielkości powiatem ziemskim w województwie pomorskim. Największym naszym problemem jest brak obwodnicy metropolitalnej. Dlatego prosimy pana premiera o interwencję w tym zakresie - mówił, witając Jarosława Gowina, starosta Bogdan Łapa.

- Jadąc tu, rozmawialiśmy dużo o Kartuzach, o problemach z jakimi się borykają i jak pięknie się rozwijają. Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, aby te wszystkie bolączki, które z panem starostą omówiliśmy, były widziane i usłyszane i szły za tym również dobre rozwiązania, przede wszystkim dla mieszkańców - dodawała Magdalena Sroka, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, inicjatorka spotkania.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia historii Kartuz i losów ich mieszkańców przez Kazimierza Sochę - Borzestowskiego. Następnie głos oddano wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi.

- Chcę wam podziękować za to jacy jesteście. Kaszubi słyną w całej Polsce z unikatowego połączenia niezwykle cennych cech - pracowitości, przedsiębiorczości, patriotyzmy wobec Polski i Kaszub, przywiązania do wiary, tradycyjnych wartości, takich jak rodzina. Myślę, że jest to najpiękniejsze połączenie cech - podkreślał wicepremier Jarosław Gowin.

- Powinniśmy być dumni z tego, co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich 30 lat, chociażby ze wzrostu gospodarczego. Ciężka praca i przedsiębiorczość Polaków jest głównym źródłem tej zamożności. Nawet patrząc przez pryzmat ostatnich czterech lat obserwujemy skumulowany wzrost gospodarczy. To, co dzieje się tu na Kaszubach, jest wspaniałą ilustracją tego sukcesu, sukcesy gospodarczego. Wcześniej rozmawialiśmy o problemach całego Pomorza. Wielokrotnie miałem możliwość usłyszeć o wielkich, spektakularnych sukcesach gospodarczych. Dziś usłyszałem o gminie Sierakowice jako niezwykłej gminie w skali całego kraju, która niezwykle się rozwinęła, dołączając do zamożniejszych gmin w całej Polsce. Te wszystkie sukcesy są przede wszystkim sukcesami milionów Polaków, ciężko pracujących, przywiązanych do swoich rodzin i ojczyzny - kontynuował.

Po wystąpieniu wicepremiera głos zabrali obecni na spotkaniu. Wśród poruszanych tematów pojawiła się sprawa budowy hospicjum w Kartuzach.

- Rozpoczęliśmy budowę hospicjum. Ostatnio byłem w ministerstwie szukać pieniędzy, niestety nie udało. Może, gdyby pan premier w ramach efektów wizyty w Kartuzach, pozostawił prezent w postaci środków na budowę hospicjum byliśmy wdzięczni. Jako powiat radzimy sobie z naszymi zadaniami. Hospicjum jest dużym dziełem wartym 24 mln zł. Gdyby tak milion złotych ministerstwo przekazało na ten cel, pamiętalibyśmy o tym - mówił Andrzej Bystron, radny powiatu kartuskiego.

- Niestety to nie mój resort, ale znam innych ministrów, więc jeśli pan radny uśmiechnie się do pani radnej Magdaleny Sroki i przekona ją, że warto szukać pieniędzy na ten cel, to będziemy szukać środków w budżetach innych ministerstw - odparł wicepremier Gowin.

- Słyszałam o tej inicjatywie i już w urzędzie marszałkowskim staram się szukać środków, by wesprzeć to zadanie. Jak najbardziej dopisuję to do listy ważnych tematów z powiatu kartuskiego - odpowiadała radna Magdalena Sroka.

Szef kartuskiej rady zaapelował z kolei o interwencję ws. budowy obwodnicy metropolitalnej, jak i drugiego etapu obwodnicy Kartuz.

- Chciałem podziękować panu premierowi za docenienie przedsiębiorczości naszych mieszkańców, Kaszubów. Chciałem też prosić o wsparcie budowy obwodnicy metropolitalnej. W tej chwili hamulcem rozwoju naszego regionu jest brak tej obwodnicy. Jest to kluczowa sprawa całego powiatu kartuskiego. Wszyscy samorządowcy z naszego terenu starają się, jak mogą, natomiast prosimy, aby pan premier wykorzystał tez swoje kontakty do pomocy. Mówię nie tylko o obwodnicy metropolitalnej, ale również drugim etapie obwodnicy Kartuzy. Z racji naszego położenia, przez Kartuzy przejeżdża wiele osób i są one bardzo zakorkowane, a to jest duży hamulec dla naszego rozwoju - podkreślał Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach.

Burmistrz Żukowa poruszył natomiast między innymi kwestię wprowadzenia zerowych PIT-ów dla młodych, co ma poskutkować mniejszymi wpływami do budżetów gmin z tytułu podatku dochodowego.

- Zmiany w systemie podatkowym, które mają ułatwić start młodym ludziom, jednak dotkną samorządy. My, jako samorząd, też chcielibyśmy mieć jakąś stabilizację podatkową, aby móc realizować zadania publiczne. Druga sprawa czyste powietrze. Szczególnie państwa strona wielokrotnie wypowiadała się, że ten program trzeba przyspieszyć. Mam wrażenie, że przeniesienie tego zarządzania środkami w tym zakresie do wojewódzkich funduszy, raczej nie przyspieszyło jego realizacji. Dlatego musimy to ważne zadanie dla naszych mieszkańców wspólnie realizować i zadbać o czyste powietrze. Jako samorządowcy jesteśmy gotowi. Co więcej, z moimi radnymi uruchomiłem gminny program, gdzie dopłacamy mieszkańcom - mówił burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

- Słusznie mówi pan o tym, że jeśli wprowadzimy zerowy PIT dla młodych, to samorządy na tym stracą. Samorządy zyskują jednak na 500+. Dzięki 500+ budżety samorządów bardzo się podniosły. Jest to powszechna opinia wśród samorządowców. Mam jednak świadomość, że w tym zakresie jest pewien dylemat, na jednej szali znajduje się interes młodych, a na drugiej interes samorządów. W kwestii drugiej sprawy, a więc programu Czyste powietrze, to zgadzam się z panem, że jest to bardzo dobry program. W tej chwili rzeczywiście, ten program nie działa. Jest to program dobrze przemyślany, są pieniądze, ale niesprawność administracji publicznej powodują, że te pieniądze nie mogą być wykorzystywane przez mieszkańców - odpowiadał wicepremier Jarosław Gowin.

Magdalena Sroka zobowiązała się do zorganizowania spotkania z minister Jadwigą Emilewicz oraz wójtem gminy Przywidz, która jest drugą gminą w Polsce, gdzie budynki, nie tylko publiczne, wyposażane są w fotowoltaikę.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.