Setki wiernych na procesji Bożego Ciała w Kartuzach

czwartek, 20 czerwca 2019 r., 12:56
fot. MD-Z

W czwartkowe przedpołudnie w całej Polsce ulicami miast i wsi przeszły tysiące wiernych. W ten sposób uczczono Boże Ciało - jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt katolickich. Uczestnicząc tego dnia w mszy świętej i procesji, katolicy dają świadectwo wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Kartuscy wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, parafii św. Kazimierza i parafii św. Wojciecha dziękowali Bogu za dar Eucharystii i w modlitwie prosili o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, ojczyzny i narodu pilskiego.

Procesja wyruszyła o godz. 11 z kościoła pw. Św. Wojciecha. Wierni podążając do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zatrzymywali się przy czterech ołtarzach - przy ul. Piłsudskiego, przy Domu Sióstr Miłosierdzia, przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i przy Kartuskim Centrum Kultury.

Przypomnijmy, że tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 roku, a związana jest z objawieniami św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił taką uroczystość dla diecezji Liège. W Polsce po raz pierwszy uroczystość odbyła się w 1320 roku w diecezji krakowskiej z inicjatywy biskupa Nankiera.

Uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu odbywa się sześćdziesiąt dni po Wielkanocny, a jej nierozerwalnym elementem jest procesja wiernych ulicami miast i wsi, która jest publicznym wyznaniem wiary.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.