Rolety rzymskie czy żaluzje? Jak najlepiej ochronić się przed słońcem

środa, 26 czerwca 2019 r., 10:00
fot. nadesłane

Masz okna od strony południowej i przeszkadza ci słońce? Lubisz pospać w ciągu dnia i szukasz sposobu na zaciemnienie sypialni? Sprawdź, czym różnią się rolety rzymskie od żaluzji.

Rolety rzymskie czy żaluzje - co jest bardziej dekoracyjne?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żaluzje, zwłaszcza drewniane, doskonale sprawdzą się w minimalistycznym stylu skandynawskim lub industrialnym, we wnętrzach w stylu eko i urban jungle, czyli wszędzie tam, gdzie króluje minimalizm lub dekoracje drewniane. Niegdyś bardzo modne były żaluzje aluminiowe, ale ich czas już minął i obecnie sprzedawane są bardzo rzadko. Największą wadą tego typu żaluzji było nagrzewanie się i mimo iż doskonale odcinały dostęp promieni słonecznych, nie zapewniały tak bardzo potrzebnego chłodu.

Rolety rzymskie są dekoracją samą w sobie - symetryczne zakładki i falbany bardzo ładnie prezentują się zwinięte nad oknem, po rozwinięciu zachodzą na okno i są jego ozdobą. Dodatkowo rolety rzymskie mogą mieć na dole doszytą falbanę, co jeszcze bardziej podkreśli ich urodę. Rolety rzymskie będą dopełnieniem wnętrz urządzonych z rozmachem. Dekoracja to tak naprawdę rzecz gustu, dlatego wybierając między roletami i żaluzjami, warto kierować się własnymi preferencjami.

Zobacz też: Czym są rolety rzymskie i dlaczego warto mieć je w swoim mieszkaniu?

Rolety rzymskie czy żaluzje - co lepiej zatrzymuje promienie słoneczne?

Zarówno rolety, jak i żaluzje montuje się między innymi z myślą o możliwości zasłonięcia okna przed nadmiernie silnymi promieniami słońca. Działanie rolet rzymskich i żaluzji jest skrajnie różne, dlatego warto się dobrze zastanowić, o jaki efekt nam chodzi. Żaluzje pozwalają na regulację dopływu promieni słonecznych, lamelki możemy ustawić praktycznie pod dowolnym kątem, tak by do domu wpadała tylko część promieni słonecznych. Możemy też skierować je ku górze, nie odetniemy dopływu światła, zatrzymamy słońce.

Roleta rzymska daje zupełnie inne możliwości. W zależności od tego, na jakiej wysokości ustawimy roletę, będziemy mieć odsłoniętą określoną część okna. W większości wypadków wystarczy zasłonić górną część, by do domu nie wpadało słońce. Nie ogranicza zbyt mocno dostępu światła.

Rolety rzymskie czy żaluzje - co łatwiej wyczyścić?

W tej konkurencji bezapelacyjnie wygrywają rolety rzymskie. Ich konstrukcja pozwala zdjąć tkaninę z okna i uprać w pralce. Po wysuszeniu z powrotem zakładamy ją na okno i cieszymy odświeżonym wyglądem - podpowiada Elżbieta, dekoratorka marki Eurofirany z salonu w Gdańsku, PH Matarnia ul. Złota Karczma 26 (obok Ikea). - Dodam jeszcze, że rolety rzymskie na wymiar można zamówić w każdym naszym salonie w całej Polsce. Nasi dekoratorzy pomogą wybrać najbardziej odpowiednią tkaninę.

W przypadku żaluzji sprawa nie jest tak oczywista. Większość żaluzji montowana jest na stałe i nie da się ich zdjąć. Niestety kurz jest nieodłącznym towarzyszem żaluzji. Można podnieść argument, że tak samo szybko osiada na roletach - to prawda, ale nie rzuca się tak bardzo w oczy, gdy tymczasem na żaluzjach jego osiadanie jest widoczne niemal natychmiast. Żaluzje trzeba czyścić zdecydowanie częściej niż rolety (oczywiście o ile zależy nam na estetyce wnętrza) i nie jest to zajęcie na kilka minut. Można użyć specjalnej szczotki, która ułatwi czyszczenie poszczególnych lamelek, ale i tak proces będzie długotrwały, szczególnie jeśli mamy w domu dużo okien z żaluzjami.

Eurofirany to firma z dwudziestoośmioletnią tradycją w dostarczaniu klientom artykułów do dekoracji wnętrz oraz wysokiej jakości tkanin. Oferuje wyroby gotowe, między innymi nowe kolekcje Ella Line, Diva Line i Reina Line oraz szyte na wymiar. Rolety, firany i zasłony można zamówić za pomocą kalkulatora szycia firan i zasłon na stronie internetowej eurofirany.com.pl. Na stronie prowadzony jest też blog firmowy o tematyce wnętrzarskiej. Marka Eurofirany prowadzi sprzedaż w sklepie online i kilkudziesięciu salonach stacjonarnych. W niektórych z nich oraz w sklepie internetowym za dokonane zakupy można płacić w ratach. Nowością jest program "Metamorfoza wnętrza". Wszystkie szczegóły dostępne są na blogu. 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.