Jelenie, łosie, daniele i wilki. Jakie zwierzęta możemy spotkać w kartuskich lasach?

środa, 26 czerwca 2019 r., 10:33
fot. internet

Coraz więcej wilków, stada jeleni, sarny i dziki. M.in. takie zwierzęta możemy zobaczyć spacerując po kartuskich lasach. O czym powinniśmy pamiętać wchodząc do królestwa zwierząt?

Piękna pogoda sprzyja nie tylko kąpielom w jeziorze, ale też spacerom po lasach. W upalny dzień znajdziemy tam cień i przyjemne, świeże powietrze. Oprócz tego podczas wycieczki do lasu możemy natknąć się na zamieszkującą w nim zwierzynę.

- Lista gatunków zwierząt występujących w Nadleśnictwie Kartuzy jest bardzo, bardzo długa i przez to nie do opisania. Można oczywiście wymienić bardzo licznie występujące gatunki dużych roślinożernych zwierząt krajowych takich jak jeleń szlachetny (europejski), sarna i mniej liczne takie jak łoś. Dużo mamy tez roślinożernych przybyszy z innych krajów, które znalazły się tu w wyniku działalności człowieka. Takim przykładem jest daniel i jeleń wschodni. Oczywiście cały czas sporo mamy wszystkożernego dzika pomimo dużej redukcji z względu na ASF istnienie tego gatunku jest nie zagrożone. W tej części polski bytuje tysiące gatunków zwierząt z rożnych typów: pierścienic, stawonogów, strunowców - tłumaczy Jarosław Pawlikowski z Nadleśnictwa Kartuzy.

Warto dodać, że w kartuskich lasach możemy spotkać ważny dla Unii Europejskiej gatunek ryby jakim jest strzebla przekopowa, inaczej strzebla błotna.

- Jest ona związana oczywiście z wodą, ale ubogą w składniki odżywcze i tlen, a takie bardzo często są oczka śródleśne. Początkowo myślano, że takich stanowisk występowania w Polsce jest zaledwie kilkanaście i to głównie na Kaszubach. Okazało się, że jest ich o wiele więcej z potwierdzeniem, że to właśnie Kaszuby są bardzo ważną ostoją tego gatunku.

Od wielu lat w naszym regionie możemy także natknąć się na wilka. Z roku na rok liczebność jego populacji wzrasta, więc szansa na spotkanie go jest bardziej prawdopodobna niż jakieś 10 lat temu. Jeśli nam się poszczęści i zobaczymy wilka to trzeba mu od razu ustąpić. Warto przypomnieć, że wilk jest gatunkiem chronionym i nie wolno go płoszyć, a tym bardziej zrobić mu jakąś krzywdę.

- Zwierzęta są częścią ekosystemu leśnego. Same wpływają na swoje otoczenie, ale i otoczenie wpływa też na nie. Stają się obiektem polowań drapieżników lub same polują bądź są pasożytami. W te naturalne procesy nie powinniśmy ingerować. Oczywiście są szczególne sytuacje gdy np. mamy do czynienia z bardzo rzadkim gatunkiem np. rybołowem, który nielicznie występuje w Polsce i śmierć każdego osobnika jest dużą stratą dla populacji. Dlatego są specjalne ośrodki rehabilitacji zwierząt np. na naszym trenie Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Pomieczynie. Instytucja ta jest również wspomagana przez Lasy Państwowe - zaznacza Jarosław Pawlikowski.

Leśnicy apelują, by nie ruszać młodych zwierząt. Najlepiej pozostawić je w miejscu gdzie je zobaczyliśmy. Absolutnie nie wolno ich dotykać, by nie pozostawić swojego zapachu.

- Nasza woń jest obca i pozostając na ciele np. młodej sarenki ostrzega przed nią samą. Chcąc pomóc robimy dużo więcej szkód bo takie zwierzę może zostać odrzucone przez swoją matkę, a bez niej nie jest wstanie sobie poradzić. Tu powiedzenie, że piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami jest jak najbardziej zasadne - tłumaczy Pawlikowski.

Pamiętajmy, że gdy zobaczymy w lesie ranne zwierzę najlepiej od razu powiadomić odpowiednie służby. Może to być np. Nadleśnictwo albo myśliwi z miejscowego Koła Łowieckiego. Wystarczy powiadomienie telefoniczne z informacją o zastanej w lesie sytuacji oraz w miarę precyzyjną lokalizacją.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.