Bezpieczne wakacje nad wodą. Ratownik WOPR radzi

środa, 26 czerwca 2019 r., 11:24
fot. PIXABY

Pierwszy tydzień wakacji już za nami. W tym roku nie możemy narzekać na brak słońca i niskie temperatury. W tak pogodne dni nie marzy się nic innego jak wypoczynek nad wodą. Ludzie licznie gromadzą się nad jeziorami i stawami. Nie wszystkie jednak zbiorniki wodne w powiecie kartuskim są strzeżone, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Wypoczynek na Kaszubach często jest kojarzony z pobytem nad jeziorami. Woda, nawet ta pozornie spokojna może okazać się bardzo niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności oraz lekceważeniem obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych.

- Nad wodą powinniśmy przede wszystkim myśleć i nie zachowywać się brawurowo. Jeżeli nie mamy dobrych umiejętności pływackich, to pod żadnym pozorem nie należy wypływać poza wyznaczony teren. Zabronione również jest skakanie z pomostu w miejscach wcześniej przez nas nie sprawdzonych - tłumaczy Kamil, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przyjemny chłód wody, możliwość uprawiania licznych sportów, pływania albo zwyczajnej rekreacji - to wszystko sprawia, że kąpieliska zapełniają się ludźmi. Niestety, brak wyobraźni, alkohol i niefrasobliwość w wodzie mogą stać się powodem tragedii. W przypadkach gdy widzimy, że jakakolwiek osoba potrzebuje pomocy nie powinniśmy bać się zareagować.

- Gdy widzimy osobę, która się topi, a na plaży jest ratownik, to ważne jest, by go niezwłocznie o tym powiadomić. Natomiast, gdy jesteśmy na plaży, gdzie nie ma ratownika to pierwszorzędnie rzucamy osobie topiącej się cokolwiek, czego będzie mogła się chwycić. Gdy to nie przynosi zamierzonego celu, a mamy dobre umiejętności pływackie to podpływamy i staramy się doprowadzić osobę topiąca się w takie miejsce, gdzie będzie miała grunt. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo niebezpieczne. Osoba topiąca się może nas chwycić i wciągnąć do siebie. Zaczynając ratunek musimy być pewni, że dobrze pływamy. Gdy nie umiemy pływać, to krzyczymy o pomoc i dzwonimy pod numer ratunkowy - przestrzega ratownik.

Warto pamiętać, że najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Kolejnym zagrożeniem w obecnych warunkach atmosferycznych może być udar. Rozpoznamy go po bólu głowy, częściowym niedowładzie czy paraliżu rąk albo nóg. Podczas udaru dochodzi również do problemów ze swobodnym wypowiadaniem się. Aby jemu zapobiec powinniśmy pić dużo wody i przebywać w miejscach, które nie są wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne, np. w cieniu. Jak powinniśmy reagować gdy dostrzegamy u kogoś udar?

- Podstawowym działaniem, jakie możemy podjąć jest przede wszystkim zadzwonienie pod numer alarmowy. Następnie schładzamy ciało osoby poszkodowanej poprzez zimne okłady. Ważne jest również, by taką osobę przenieść w cień - podsumowuje WOPR-owiec.

Planując wypoczynek nad wodą i nie tylko, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach i wskazówkach, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz pozwolą spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

1. Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu i środkach odurzających.
2. Nie skacz do wody w nieznanych miejscach.
3. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
4. Stosuj się do poleceń ratownika.
5. Nie wbiegaj do wody rozgrzanym.
6. Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu.
7. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku
8. Załóż kapok na łódce kajaku i rowerku wodnym.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.