"Jak nie czytam, jak czytam" - uczniowie z Gowidlina zachęcali do czytania

czwartek, 27 czerwca 2019 r., 16:16
fot. nadesłane

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gowidlinie po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej: " Jak nie czytam, jak czytam". Około 350 uczniów 7 czerwca o godzinie 10 w tym samym czasie czytało swoje ulubione książki.

Głównym celem ogólnopolskiej akcji czytelniczej jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Szkoła w Gowidlinie we wspólnym czytaniu książki wzięła udział już po raz drugi. Pod przewodnictwem bibliotekarek: Kingi Dyszer, Sylwii Miszk oraz Aleksandry Stark, ok. 350 uczniów wraz z pracownikami szkoły, na placu przed szkołą wspólnie ustanowili swój nowy rekord, w jednoczesnym czytaniu książek.

- W ten sposób daliśmy uczniom okazję do poczytania swoich ulubionych książek w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja ma zmobilizować tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek, zgodnie z zasadą - "Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy" - wyjaśnia inicjatorka akcji w Gowidlinie Kinga Dyszer

- Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które "wychowują czytelnika". Dlatego konsekwentnie ignorujemy komentarze twierdzące, że promocja czytania powinna być bardziej poważna. Nie - naszym zadaniem jest danie uczniom okazji do przekonania się, że czytanie jest miłe. Tylko i aż tyle możemy zrobić - tłumaczą organizatorzy akcji.

W ubiegłym roku, w tym samym czasie czytanie książek promowało 406 825 uczestników.

Oprac. SG
nadesłane/ Kinga Dyszer

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.