Żukowo. Piknik dla Niepełnosprawnych z modlitwą, katechezą i koncertem Ireny Santor

czwartek, 27 czerwca 2019 r., 17:17
fot. Longina Templin

Po raz czternasty parafia pw. Miłosierdzia Bożego zorganizowała Piknik dla Niepełnosprawnych. W programie trzydniowego wydarzenia była katecheza, koronka do Miłosierdzia Bożego i spotkania w grupach. Codziennie o godzinie 17 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego uczestnicy pikniku brali udział w eucharystii. Wtorkowe nabożeństwo odbyło się pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Szlachetki.

Uczestników tegorocznej edycji pikniku było 150, w tym 48 osób niepełnosprawnych, pozostali to wolontariusze, wśród których było 20 nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Żukowie, z podstawówki w Pępowie oraz SOSW w Żukowie.

Każdy dzień miał swój temat wiodący. Były nimi - miłość do Boga, miłość do drugiego człowieka i miłość do samego siebie. Katechezę dla uczestników prowadzili: ks. Sylwester Malikowski, siostra Barbara Radzimińska i kleryk Arek Kosznik.

Podczas podwieczorków odbywała się szkoła śpiewu i tańca uwielbienia oraz koncerty "młodych artystów" pod pieczą Diakonii muzycznej. Czas umilali również akordeoniści - Jacek Miś z Żukowa i Rafał Prądzyński z Rekowa, uczestnicy pikniku.

Każdy mógł skorzystać z masażu, rehabilitacji i ćwiczeń oddechowych na świeżym powietrzu.

Podczas eucharystii śpiewał zespół Agape i schola Armia Pana. Z koncertami wystąpili: Rodzinna Kapela Kaszubska "BAS" z Sierakowic i akordeonista Piotr Litwiński. Największą atrakcją był występ Irena Santor, który odbył się w wtorkowy wieczór w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie, a w hali widowiskowo - sportowej na zakończenie dnia odbyła się wspólna zabawa z zespołem Delecto z Kamienicy Szlacheckiej.

Ostatnim akcentem tegorocznego pikniku było grillowanie na placu przy kościele, na które wszystkich uczestników zaprosił ks. Czesław Las, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego. On również sprawował pieczę nad całym piknikiem.

- Po kilkunastoletnich doświadczeniach w organizowaniu pikników jest o wiele łatwiej niż na początku. Mamy wielu wolontariuszy, którzy są z nami od wielu lat. To głównie młodzież i studenci. Jednak pracy i wysiłku trzeba włożyć zawsze tyle samo, tym bardziej, że w tym roku jedna trzecia to wolontariusze uczestniczący po raz pierwszy w tym przedsięwzięciu. Trzeba ich przygotować do opieki nad osobami niepełnosprawnymi - powiedziała Barbara Dawidowska, pomysłodawczyni i koordynatorka pikniku.

Koncert Irena Santor sfinansowało kartuskie starostwo, parafia pw. Miłosierdzia Bożego i żukowski OKiS. Pozostałą część pikniku sponsorowała parafia. Jak co roku, parafianie obdarowali uczestników słodkościami. Na wtorkową zabawę otrzymali też olbrzymi tort od starostwa i lody od Algidy.

- Na pikniku jestem pierwszy raz. Przyglądając się osobom niepełnosprawnym, doszłam do wniosku, że dla nich jest to połączenie wypoczynku z duchowością i byciu we wspólnocie. Na pewno jest to również moment odpoczynku dla ich rodziców. Uczestnicy mówią, że żal im wyjeżdżać. Jestem pod dużym wrażeniem młodzieży, która z potrzeby serca, opiekuje się niepełnosprawnymi. Podziwiam też Barbarę Dawidowską, duszę tego przedsięwzięcia. Jak mówi młodzież, ona wszystko ogarnia, nic nie ujdzie jej uwadze. Organizacja jest o prostu wyjątkowa. Cieszę się, że wraz z moimi dwiema córkami Olą i Agnieszką mogłam brać w tym udział - wyznała Maria Arendt, wychowawczyni w SOSW w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.