Co warto wiedzieć o znakach ewakuacyjnych?

czwartek, 27 czerwca 2019 r., 17:37
fot. nadesłane

Odpowiednie rozmieszczenie znaków bezpieczeństwa jest niezwykle ważne, kiedy dochodzi do sytuacji, która wymaga natychmiastowej ewakuacji. Tabliczki ewakuacyjne mają za zadanie wskazać osobom znajdującym się na zagrożonym terenie, właściwą drogę do bezpiecznego miejsca. Ze względu na to bardzo ważne jest, żeby każdy znak ewakuacyjny był na odpowiednim miejscu oraz był wykonany z trwałego materiału.

Znaki BHP są nieco podobne do znaków drogowych, ponieważ służą do sygnalizacji pewnych komunikatów w przestrzeni publicznej. Można je spotkać głównie w budynkach użytku publicznego oraz w miejscach publicznych. Znaki BHP posiadają różne kolory, które sygnalizują rodzaj informacji, które mają za zadanie przekazać. Znaki ewakuacyjne dosyć łatwo rozpoznać, ponieważ charakteryzują się kolorem zielonym, a komunikat jest w kolorze białym. Piktogramy muszą być czytelne i zrozumiałe w każdych warunkach widzenia, więc powinny posiadać również właściwości fotoluminescencyjne, czyli świecić się w ciemności. W końcu ich zadaniem jest ochrona ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Ze względu na to, w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia należy natychmiast szukać znaków ewakuacyjnych, które wskażą kierunek drogi ewakuacyjnej, której końcem będzie znak wyjście ewakuacyjne.

Jak powinny być rozmieszczone symbole ewakuacyjne?

Znaki powinny być umieszczone we wszystkich miejscach, w których może zajść jakakolwiek wątpliwość co do kierunku drogi ewakuacji. Również należy pamiętać, żeby były one widoczne oraz posiadały dostęp do światła, ponieważ to dzięki odpowiedniemu naświetleniu mogą one świecić w ciemności. Dlatego piktogramy ewakuacyjne powinny być umieszczane głównie na ścianach lub na innym stałym podłożu na wysokości 150 cm od podłogi, a nad drogą ewakuacyjną muszą wisieć nieco wyżej (200 cm). Aby znaki były czytelne, należy o nie odpowiednio dbać, więc w miejscach zapylonych należy je często myć.

Uniwersalne znaki ewakuacyjne BHP.

W 2012 roku została wprowadzona nowa norma związana z oznaczeniami BHP, czyli PN-EN ISO 7010, zastępując wcześniejszą PN-92/N-01256/02. Nowe znaki są uniwersalne, ponieważ ta norma obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, więc tego typu piktogramy są czytelne dla obywateli w każdym zakątku krajów europejskich. Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ w przypadku ewakuacji, nawet zagraniczni turyści bez problemu będą mogli znaleźć wyjście ewakuacyjne.

Zobacz znak wyjście ewakuacyjne https://www.sklep.techemznaki.pl/ewakuacja

Nie każdy jednak orientuje się we wszystkich oznaczeniach, ze względu na to wiele firm oferujących sprzęt BHP, produkuje również znaki ewakuacyjne z opisem. Dzięki temu każdy będzie wiedział, co oznacza dany piktogram oraz jak się zastosować do komunikatu, który przekazuje. Oprócz podstawowych oznaczeń, takich jak wyjście ewakuacyjne znak, kierunek drogi ewakuacyjnej, rozmieszczenia sprzętu medycznego oraz miejsca zbiórki, warto również zadbać o wyposażenie budynku w znaki informujące o miejscu, w którym przebywa lekarz, defibrylator, gdzie znajduje się okno ewakuacyjne lub drabina ewakuacyjna.

Według norm obowiązujących w polskim prawie, obiekty budowlane obowiązkowo muszą mieć oznaczone wszystkie drogi ewakuacyjne, tak aby ewentualna akcja ewakuacyjna mogła zostać przeprowadzona szybko i bezpiecznie. Znaki ewakuacyjne opis są istotną częścią zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które przebywają w danym budynku, ponieważ w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, każdy będzie mógł znaleźć odnaleźć drogę do bezpiecznego miejsca na zewnątrz budynku. Dodatkowe instrukcje bezpieczeństwa opisują jaki przebieg powinna mieć ewakuacja, aby mogła przebiec szybko i sprawnie. Znaki ewakuacyjne podpisane powinny być w taki sposób, żeby można je było bez problemu odczytać, dlatego należy dobrać ich odpowiedni rozmiar, który będzie zależny od charakteru budynku.

Kiedy należy wymienić ewakuacyjne znaki BHP?

Oznaczenia mogą służyć przez wiele lat, jednak w przypadku, kiedy uszkodzona zostaje ich nawierzchnia lub powstanie na niej wiele widocznych rysek, bądź stracą właściwości fotoluminescencyjne (czyli po nagłym odcięciu światła znak będzie się świecił przez mniej niż 2 godziny) należy niezwłocznie wymienić uszkodzony znak na nowy. Podstawowym celem znaków ewakuacyjnych jest ochrona życia i zdrowia ludzi, więc nie należy bagatelizować zagrożenia, które wytwarza piktogram nienadający się do dalszego użytku. Istnieje wiele hurtowni, które realizują zamówienia przez Internet, więc każdy bez problemu może znaleźć brakujący znak i go zakupić w Sieci.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.