Około 450 zawodników wystartowało w Garmin Iron Triathlon w Stężycy

niedziela, 30 czerwca 2019 r., 00:05

W sobotę w Stężycy odbyła się kolejna odsłona Garmin Iron Triathlon. Na trzech dystansach z królową dyscyplin zmierzyło się łącznie około 450 osób. Kibice podziwiać mogli zawodników podczas pływania, jazdy na rowerze i w biegu.

W tegorocznej odsłonie Garmin Iron Triathlon w Stężycy zawodnicy ścigali się na trzech dystansach 1/2, 1/4 i 1/8 IronMana. Zawody odbyły się w Stężycy juz po raz piąty, jednak po raz pierwszy uczestnicy mogli wybierać aż z trzech dystansów.

Zawodnicy najdłuższego dystansu pokonać musieli płynąc prawie dwa kilometry, 90 kilometrów na rowerze i ponad 21 kilometrów biegnąc. Na dystansie 1/4 IM uczestnicy Garmina musieli pokonać w wodzie 950 metrów, 45 km na rowerze i 10 km biegiem. Na najkrótszym dystansie przepłynęli 475 m, rowerem przejechali 22,5 km, a biegiem pokonali ponad 5 km.

Na zawodników czekały atrakcyjne nagrody - łączna pula wyniosła w tym roku 50.000 zł, z czego 30.000 zł stanowiły nagrody pieniężne dla triathlonistów, którzy wybrali start na popularnej ćwiartce.

Na dystansie 1/4 Iron Mana starowali najlepsi zawodnicy z całej Polski. Wśród nich na wyróżnienie zasługują Maria Cześnik, Małgorzata Otworowska, Marta Łagownik, Paulina Kotfica, Piotr Ławicki, Tomasz Szala, Bartosz Banach, Przemysław Szymanowski czy Igor Siódmiak i Sergiy Kurochkin reprezentujący GVT BMC.

Sergiy Kurochkin z czasem 01:56:25 zdobył w Stężycy pierwsze miejsce. Drugi na mecie był Tomasz Szala (Profi Team, 01:57:24). Trzecim zawodnikiem na podium stężyckiej odsłony Garmin Iron Triathlon był Bartosz Banach (Torus Apteka Gemini, 01:59:40).
Wśród pań, tak jak rok wcześniej triumfowała Maria Cześnik (Profi Team), osiągając wynik 02:07:09. Marta Łagownik jako druga minęła linię mety (02:0828). Trzecia była Małgorzata Otworowska (Go2Tri Szczecin, 02:10:06).

W Stężycy wyścig na 1/8 IM również miał od początku swojego lidera, a był nim lider klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu Garmin Iron Triathlon na tym dystansie - Tomasz Słupik, który zwyciężył z czasem 01:04:55. Minutę po nim na mecie zameldował się Kamil Duplicki (Warsaw MastersTeam, 01:05:56). Trzecią lokatę uzyskał Jakub Krzemiński (Fundacja Jeppesena, 01:05:58). Najlepszą kobietą na dystansie 1/8 IM okazała się Kinga Lorek (MKS Truso Elbląg, 01:18:38). Drugie miejsce na podium wywalczyła Karolina Janyga-Kulik (Kulik&Kurek, 01:19:57). Trzecia była Agata Włódarczak (Team Zoot Europe, 01:21:18).

W ramach rozgrywanej po raz pierwszy w Stężycy 1/2 IM w rywalizacji mężczyzn zwyciężył Arkadiusz Bugajski (04:43:51). Na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Ostrowski (04:50:59), a na trzecim Mateusz Hoppe (Intel Technology Poland, 04:52:12). Podium wśród kobiet nie było kompletne, wygrała: Anna Padlewska (Kuźnia Triathlonu, 05:12:39), a drugie miejsce zajęła Małgorzata Matusiak (06:03:14).

Na każdym z dystansów można było wystartować w trzyosobowej sztafecie triathlonowej. Po raz trzeci w Stężycy została przeprowadzona klasyfikacja Firmowe Mistrzostwa Sztafet.Na najkrótszym dystansie najlepsi byli: Krzysztof Stasiak, Łukasz Szczodrowski i Jakub Mioducki (01:21:47). Na dystansie 1/4 IM zwyciężyła drużyna w składzie: Ariel Lubiński, Beata Zwolińska i Piotr Biankowski (02:55:16). Najlepsi na najdłuższym dystansie 1/2 IM okazali się: Mariusz Zakrzewski, Paweł Budzanowski i Jan Nowaczyński, którzy zwyciężyli z wynikiem: 05:32:35

Tradycyjnie w ramach zawodów z cyklu Garmin Iron Triathlon odbyła się również impreza towarzysząca - Garmin Kids, czyli zawody biegowe dla dzieci na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

W niedzielę o godz. 9.30 w Stężycy po raz drugi odbędzie się Garmin Swimrun Series. Zawody polegają na pokonaniu określonego dystansu naprzemiennie biegnąc i płynąc zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu.