Sanepid ocenił jakość wody w jeziorach. Sprawdź gdzie możesz kąpać się bezpiecznie

wtorek, 2 lipca 2019 r., 13:49
fot. internet/asocha.pl

Wakacje rozpoczęte, a jedną z najpopularniejszych form spędzania letniego czasu jest odpoczynek nad wodą. Aby był on bezpieczny, warto korzystać z kąpieli tylko w miejscach ku temu wyznaczonych. Kartuski sanepid zbadał już część miejsc przeznaczonych do kąpieli na terenie powiatu. Przedstawiamy listę kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu kartuskiego, które objęte są monitoringiem stanu jakości wód.

W powiecie kartuskim funkcjonuje 10 kąpielisk. Są to jeziora, w których regularnie przeprowadzane są badania stanu jakości wody. W tym roku wszystkie przebadane miejsca nadają się do kąpieli. Niemniej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przypomina, że nie należy korzystać z kąpieli w miejscach, gdzie woda ma zmienioną barwę i zapach oraz, że obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach, w których to pozornie czysta woda może być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie. Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta - zaznaczają inspektorzy PSSE w Kartuzach.

- Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego areozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontia - dodają.

Lista przebadanych miejsc nadających się do wykorzystywanych do kąpieli

Jezioro Kłodno - plaża gminna w Chmielnie
Jezioro Mausz - Ostrów Mausz przy OSW Mausz
Jezioro Węgorzyno - plaża gminna w Sulęczynie
Jezioro Ostrzyckie - przy OW EDF Polska S.A. w Krzesznej
Jezioro Dąbrowskie - plaża gminna w Gołubiu
Jezioro Białe - plaża gminna w Prokowo-Ucisk
Jezioro Ostrzyckie - przy polu namiotowym "Stolemek" w Ostrzycach
Jezioro Raduńskie Górne - Zgorzałe przy OW Adler w Zgorzałem
Jezioro Łapalickie - plaża gminna w Garczu
Jezioro Gowidlińskie - plaża gminna w Gowidlinie

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.