Weeeknd z Truskawkobarniem, Zjazdem Kaszubów i wyścigami na rowerkach wodnych

piątek, 5 lipca 2019 r., 12:05

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem światowego zjazdu Kaszubów w Chojnicach i święta truskawki na Złotej Górze. W niedzielę natomiast w ramach koncertów muzyki kameralnej ciekawe propozycje znajdą dla siebie melomani w Kartuzach, Żukowie i Sierakowicach.

Piątek

Wernisaż wystawy Krzysztofa Grebasza i koncert zespołu Klezmoret

5 lipca rozpocznie się XVI Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach zaprasza o godz. 18 na wernisaż wystawy Krzysztofa Grebasza, na której zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac o tematyce przyrodniczo-łowieckiej wykonanych akwarelami. Tuż po rozpoczęciu festiwalu odbędzie się koncert akordeonisty Pawła Nowaka z zespołem Klezmoret. Wstęp wolny."

Sobota

Truskawkobranie na Złotej Górze

Impreza rozpocznie się już o godz. 15. Na przybywających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na dobry początek zaplanowano blok animacji dla najmłodszych. W kolejnych odsłonach na scenie pojawią się artyści z Kartuskiego Centrum Kultury oraz Trójmiejska Grupa Wokalna.Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Roksana Węgiel i Grzegorz Hyży. Grzegorz Hyży jest finalistą trzeciej edycji programu X Factor. W 2014 roku wydał swój pierwszy studyjny album "Z całych sił", z którego pochodzą przeboje takie jak "Na chwilę" czy "Wstaję". W 2017 roku ukazała się kolejna płyta z hitami takimi jak: "Pod wiatr", "O Pani!", "Noc i dzień" i "Niech pomyślą, że to ja". Roksana Węgiel to nastolatka, która w ubiegłym roku zwyciężyła pierwszą polską edycję The Voice Kids (2018) oraz 16 edycję Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Światowy Zjazd Kaszubów w Chojnicach

Już w sobotę odbędzie się 21. edycja Światowego Zjazdu Kaszubów. W tym roku gospodarzem imprezy będą Chojnice. Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11.15 w bazylice mniejszej. Po niej nastąpi przemarsz do parku 1000-lecia, gdzie o godz. 13. odbędzie się uroczyste otwarcie XXI Światowego Zjazdu Kaszubów. W programie wydarzenia m.in. jarmark kaszubski, test na małego Kaszubę, strefa dla dzieci, stoiska twórców ludowych, kuchnia regionalna, biesiada kaszubska, wspólne śpiewanie pieśni o Chojnicach, stempel pamiątkowy, ścianka do zdjęć - fotobudka, czy namiot edukacyjny. W części artystycznej na scenie zaprezentują się takie zespoły, jak: Zespół Pieśni i Tańca "Bławatki" Chojnice, Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" Gminy Karsin, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej "Kaszuby",Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane" Brusy, Zespół Wandzeboczi Brusy, Zespół szantowy "Ciągle na fali",Zespół MITRA Gdynia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Bubliczki. Na hali sportowej LO rozegrany zostanie turniej kaszubski Baśki.

Piknik Pokoleniowy w OSP Prokowo

W sobotę o godz. 15 w Prokowie odbędzie się Piknik Pokoleniowy, na który zapraszają druhowie z tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Poprzez festyn strażacy chcą zaszczepić w najmłodszych pasję do straży pożarnej. Piknik rozpocznie się atrakcjami dla dzieci - w programie pokaz sprzętu ratowniczego, konkursy, strażackie zabawy dla dzieci i poczęstunek. Wieczorem zaś zaplanowano ognisko i zabawę przy muzyce. Początek imprezy o godzinie 15.

Niedziela

V Mistrzostwa Kaszub w Wyścigach na Rowerkach Wodnych

W niedzielę o godzinie 12, rozpoczną się V Mistrzostwa Kaszub w Wyścigach na Rowerkach Wodnych. Zawody odbywają się na wodach Jeziora Ostrzyckiego w różnych kategoriach wiekowych. Impreza odbędzie się w formie pikniku z muzyką i kuchnią kaszubską.

X Festiwal Żukowskie Lato Muzyczne - Vivat Moniuszko

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie zaprasza na pierwszy koncert z cyklu Żukowskie Lato Muzyczne. W niedzielę 7 lipca na dziedzińcu przy kościele pw. WNMP w Żukowie publiczność wysłucha utworów Stanisława Moniuszuki z okazji 200. rocznicy urodzin mistrza. Zaśpiewają: Magdalena Molendowska - sopran, Jadwiga Postrożna - mezzosopran, Łukasz Hajduczenia - baryton i Grażyna Troć - fortepian. W programie m.in. "Gdyby rannym słonkiem" - "Halka", "Zbudzić się z ułudnych snów" - Hrabina Moniuszki, Aria Basi z "Krakowiaków i Górali" J. Stefaniego Aria Cześnikowej ze Strasznego Dworu, Aria Doroty z "Krakowiaków i Górali" i Aria Miecznika ze Strasznego Dworu.

Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach

W niedzielę o godz. 17 na Rynku w Kartuzach odbędzie się pierwszy w tym roku koncert z cyklu Muzyka Świata. Publiczność wysłucha koncertu Blizy w kaszubskich przebojach w rytmie disco polo.

Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach

W niedzielny wieczór w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach odbędzie się koncert Magdaleny Cornelius oraz Zuzanny Bator. Artystki wykonają program moniuszkowski. W ramach Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w niedzielę o godzinie 19. w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach odbędzie się koncert Magdaleny Cornelius (mezzosopran) i Zuzanny Bator (organy). Artystki zaprezentują program moniuszkowski.

9. Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Sierakowicach

W niedzielny wieczór w Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach odbędzie się inauguracyjny koncert 9. Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach. Tego wieczoru wystąpią: Angelika Podwojska, Aleksandra Kołodziejczyk i Patryk Podwojski.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.