Knieja 2019 - festiwal kultury łowieckiej zainaugurowany

piątek, 5 lipca 2019 r., 21:45
fot. AL

Wernisaż wystawy Krzysztofa Grebasza i koncert zespołu Klezmoret - tak w piątkowy wieczór w Sierakowicach zainaugurowano tegoroczną, 16. edycję Festiwalu Kultury Łowieckiej Knieja 2019. Kolejna odsłona festiwal już w sobotę, 13 lipca.

W Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach zainaugurowano XVI Festiwal Kultury Łowieckiej. Tegoroczne świętowanie rozpoczął wernisaż wystawy Krzysztofa Gerbasza. Publiczność miała okazję zobaczyć kilkadziesiąt prac o tematyce przyrodniczo-łowieckiej wykonanych akwarelami.

- Dziękuję za zaproszenie na tę wystawę. W tej chwili jestem już po 80. Tak dziwnie życie mi się plecie, że jestem głuchy, ślepy na jedno oko i kulawy, a mimo wszystko staram się jeszcze co nieco po sobie zostawić i nadal malować. Robię to, jak umiem i przedstawiam to, jak widzę to jednym okiem. Dziękuję bardzo - mówił Krzysztof Gerbasz.

Wystawie towarzyszył też koncert zespołu Klezmoret, a więc grupy muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to "muzyka środka" w najczystszej postaci.

A kolejna odsłona Festiwalu Kutltury Łowieckiej już w sobotę, 13 lipca. Sierakowicka część festiwalu rozpocznie się o godz. 9. na targowisku przy ul. Piwnej, gdzie rozstawi się Ogródek Edukacyjny. Nie zabraknie konkursów dla najmłodszych, pokazów sokolników, rasowych psów myśliwskich i stoisk przyrodniczych. Będzie to też okazja, aby posmakować specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Oficjalne otwarcie konkursowej części festiwalu nastąpi z kolei o godzinie 11. przy Drewnianym Zabytkowym Kościele. Tuż po nim odbędzie się XV Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej oraz przegląd o "Fanfarę Żurawia". W międzyczasie odbędzie się też kurs wabienia jeleni oraz V Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni. Świętowanie zwieńczy Msza Święta Hubertowska pod przewodnictwem Kapelana Myśliwych, Leśników i Rycerzy Diecezji Pelplińskiej- Księdza Andrzeja Kossa ze Śliwic.

Tradycyjnie Festiwal Kultury Łowieckiej zawita także na scenę w Ostrzycach. Tam świętowanie rozpocznie się o godz. 14. pokazem psów myśliwskich. Ponadto specjalny program dla dzieci, występ zespół muzyki myśliwskiej "Hubertus" ze Sztumu, oraz zespołów "Bliza", "Dido" oraz Cristo Dance.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.