XXI Światowy Zjazd Kaszubów. W Chojnicach trwa wielkie święto regionu

sobota, 6 lipca 2019 r., 15:44
fot. AL

Tysiące Kaszubów z różnych zakątków Polski zjechało do Chojnic, gdzie trwa XXI Światowy Zjazd Kaszubów. W święcie muzyki kaszubskiej, promocji kultury regionu, spotkaniu rodaków "Małej Kaszubskiej Ojczyzny" uczestniczą też licznie przedstawiciele naszego regionu.

Zjazdy Kaszubów na stałe zapisały się już w kalendarzu pomorskich imprez. Przedsięwzięcie gromadzi tysiące osób. Święto muzyki kaszubskiej to jedna z największych, plenerowych imprez w naszym rejonie. To doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi, a także do nawiązania nowych znajomości. Co roku inne miasto gości przybyszów z różnych zakątków Kaszub. Jest to możliwość promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów z całego świata.

Tym razem miejscem spotkania są Chojnice. Tym samym Światowy Zjazd Kaszubów powraca do Chojnic po dwóch dekadach. To właśnie tam w 1999 roku swój początek miała ta największa kaszubska impreza plenerowa na Kaszubach.

- Tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów odbywa się w 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce. Niedawno tu w Chojnicach Rada Naczelna ZKP przyjęła jednomyślnie uchwałę, w której czytamy "u podstaw tych przemian, które pozwoliły do odzyskania wolności byli ludzie podziemnej Solidarności wraz z tymi którzy byli w ZKP i działali w organizacjach niezależnych". Organizacje te odegrały znaczącą rolę w odrodzeniu niepodległej i suwerennej Polski, a po 1989 roku mogły w końcu swobodnie kształtować życie społeczne, kulturalne, gospodarcze i polityczne naszego regionu. W czerwcu 1989 roku zapoczątkowano także przywracanie Kaszubom i Kociewiakom, i wszystkim Pomorzanom należnego im miejsca w Rzeczypospolitej - mówił prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Nasze coroczne zjazdy są organizowane na pamiątkę zmian administracyjnych w Polsce wprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka w 1989 roku, dla upamiętnienia ważnego dla nas Kaszubów wydarzenia, że Chojnice znalazły się w województwie pomorskim. 21 lat temu, właśnie tu w Chojnicach, odbył się nasz pierwszy zjazd. Te zmiany spowodowały, że Kaszuby znalazły się w jednym w województwie. Pozwoliło nam to lepiej współpracować, efektywniej działać i prężniej się rozwijać. Widać to świetnie w Chojnicach, jak bardzo zmieniły się w ostatnich 20. latach. Widać to na całych Kaszubach i Pomorzu. To najlepszy dowód na słusznej idei naszego wielkiego poprzednika Lecha Bądkowskiego, że samorządność jest najkrótszą drogą do pełnej niepodległości państwa - kontynuował.

Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, po której nastąpił przemarsz do parku 1000-lecia. Tam na uczestników czekały liczne występy, stoiska twórców ludowych i całe mnóstwo atrakcji. Podczas oficjalnego rozpoczęcia minutą ciszy uczczono też zmarłego kilka dni temu Franciszka Kwidzińskiego z Kartuz.

W programie wydarzenia znalazł się jarmark kaszubski, test na małego Kaszubę, strefa dla dzieci, stoiska twórców ludowych, kuchnia regionalna, biesiada kaszubska, wspólne śpiewanie pieśni o Chojnicach, stempel pamiątkowy, ścianka do zdjęć - fotobudka, czy namiot edukacyjny.

W części artystycznej na scenie prezentują się takie zespoły, jak: Zespół Pieśni i Tańca "Bławatki" Chojnice, Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" Gminy Karsin, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej "Kaszuby",Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane" Brusy, Zespół Wandzeboczi Brusy, Zespół szantowy "Ciągle na fali", zespół MITRA Gdynia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Bubliczki. Na hali sportowej LO rozgrywany jest za to turniej kaszubski Baśki.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.