Żukowo. Muzyka Moniuszki na inaugurację jubileuszowego Lata Muzycznego

poniedziałek, 8 lipca 2019 r., 10:22
fot. Longina Templin

Po raz dziesiąty na dziedzińcu kościoła pw. WNMP w Żukowie przez cztery kolejne niedziele odbywać się będzie Żukowskie Lato Muzyczne. Pierwszy festiwalowy koncert pod nazwą "Vivat Moniuszko!" odbył się w 200. rocznicę urodzin twórcy polskiej opery narodowej. Jubileuszowa edycja imprezy, która na stałe wpisała się w życie kulturalne miasta, była też okazją do wspomnień.

Podczas niedzielnego koncertu artyści zaprezentowali pieśni i arie wielkiego kompozytora. Można było usłyszeć m. in. "Gdyby rannym słonkiem", aria z II aktu "Halki", aria "Zbudzić się z ułudnych snów" z opery "Hrabina", Aria Basi z "Krakowiaków i Górali" Jana Stefaniego, aria Cześnikowej ze "Strasznego Dworu", aria Doroty z "Krakowiaków i Górali" oraz aria Miecznika ze "Strasznego Dworu".

Wspomniane utwory śpiewali: Magdalena Molendowska - sopran, Jadwiga Postrożna - mezzosopran i Łukasz Hajduczenia - baryton.

Występującym artystom akompaniowała pianistka Grażyna Troć.

Gorące brawa publiczności sprawiły, że artyści odwzajemnili się bisami.

- Jedenaście lat temu, wiosną, byłam pierwszy raz w Żukowie. Odbyły się wówczas dwa koncerty pieśni wielkopostnych. Po studiach próbowałam się odnaleźć na wolnym rynku i szukałam dla siebie możliwości realizacji artystycznej. Stwierdziłam, że nie ma najmniejszego problemu, żeby stworzyć i zaproponować ofertę koncertową. Wiesława Toczyńska, ówczesna dyrektorka ośrodka kultury stwierdziła, że jest zapotrzebowanie na tego typu koncerty. Podczas pierwszego spotkania zasugerowałam pomysł, że w Żukowie można by nawet zorganizować festiwal. I tak to się zaczęło - powiedziała nam Magdalena Molendowska.

- Przez kilka lat byłam dyrektorką artystyczną festiwalu, a także jako artystka brałam udział koncertach. Patrząc teraz na zagospodarowanie dziedzińca przy kościele, widać, że został on również zaprojektowany z myślą o festiwalu. To jest wspaniałe. Uważam, że Żukowo jest wyjątkowym miejscem, bardzo otwartym na muzykę. Wydarzenia artystyczne są potrzebne i wartościowe. Żukowo podchodzi do tego z wielką estymą, szacunkiem i własną wewnętrzną inwencją, a to się przekłada na frekwencję podczas koncertów, która jest imponująca. Od czasów zakończenia swojej współpracy jestem dzisiaj w Żukowie po raz pierwszy - dodała nasza rozmówczyni.

- Organizacja festiwalu to duże przedsięwzięcie, które wymaga kilka miesięcy pracy, a zważywszy na to, że to jedno z wielu wydarzeń organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, czasami bywa nerwowo. Zawsze towarzyszy nam niepewność, czy spodoba się to, co chcemy zaproponować i czy pogoda będzie łaskawa, żebyśmy mogli zorganizować koncert w plenerze. Przy okazji jubileuszu chciałabym szczególnie podziękować Monice Spychalskiej i paulinie Milczanowskiej, które przez te 10 lat organizowały koncerty Żukowskiego Lata Muzycznego. Dzięki ich pasji i ciężkiej pracy mogę z duma powiedzieć, że wydarzenie to na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych na Pomorzu - stwierdziła Aleksandra Rogalewska - Kania, dyrektorka żukowskiego OKiS-u.

W przyszłą niedzielę organizatorzy zapraszają na występ zespół Duan oraz zespołu tańca irlandzkiego Treblers.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.