Chcesz przywrócenia bezpośredniego drogowego połączenia Kaszub z lotniskiem? Podpisz petycję!

wtorek, 9 lipca 2019 r., 12:13
fot. nadesłane

Modernizacja i rozbudowa lotniska w Rębiechowie przed ponad dziesięcioma laty pozbawiła mieszkańców Kaszub bezpośredniego połączenia drogowego z gdańskim portem lotniczym. Z inicjatywy radnego powiatu kartuskiego Andrzeja Bystrona powstała petycja w sprawie połączenia drogi powiatowej z ulicą Słowackiego, co spowodowałoby znaczące usprawnienie ruchu i ułatwiłoby dostęp do lotniska. Wesprzeć tę inicjatywę może każdy. Wystarczy podpisać petycję.

Radny powiatu kartuskiego Andrzej Bystron podjął inicjatywę przywrócenia bezpośredniego połączenia drogowego Kaszub z lotniskiem, czego mieszkańcy tej części Pomorza zostali pozbawieni w skutek rozbudowy Portu Lotniczego w Gdańsku w 2008 roku.

W tym celu powstała petycja do władz miasta Gdańska, powiatu kartuskiego, burmistrza Żukowa oraz powiatów kościerskiego, bytowskiego i chojnickiego celem podjęcia wspólnej inicjatywy uchwałodawczej mającej na celu doprowadzenie do przebudowy ulicy Lotniczej w Rębiechowie poprzez połączenie jej z siecią dróg w Gdańsku.

- Prezydent Gdańska zawsze publicznie zapewniał, że ciąg przy lotnisku zostanie zakończony rondem, aby w niedalekiej przyszłości połączyć ul. Słowackiego z powiatem kartuskim (ok. 1,5 km). Po odłączeniu bezpośredniego połączenia samochodowego i autobusowego mieszkańców powiatu kartuskiego oraz ościennych powiatów spowodowało bardzo poważne utrudnienie z korzystania portu lotniczego, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu (do 1975 r.) terytorialnie i administracyjne należał do gminy Żukowo - podkreśla Andrzej Bystron, inicjator petycji, radny powiatu kartuskiego.

- W ostatnich latach pasażerowie oraz ich rodziny muszą wykonywać bezzasadne objazdy, aby skorzystać z oferty Portu Lotniczego Gdańsk - Rębiechowo. Stworzenie bezpośredniego połączenia drogi nr P 1901G z ul. Słowackiego w Gdańsku spowoduje usprawnienie ruchu oraz jego rozluźnienie na ul. Budowlanych, ul. Kartuskiej w Gd. - Kokoszki oraz Nowatorów. Taka sytuacja powoduje, że w tych miejscach tworzą się korki, stanowią dodatkową, dużą uciążliwość nie tylko dla mieszkańców okolicznych wsi takich jak Banino czy Rębiechowo, ale przede wszystkim dla mieszkańców Kaszub Centralnych tzn. klientów Portu Lotniczego z obszaru powiatu kartuskiego, bytowskiego, kościerskiego oraz chojnickiego, którzy chcąc skorzystać z portu lotniczego muszą włączyć się w wir ruchu miejskiego i stać w kolejnych korkach - kontynuuje.

Jak dodaje, spowodowanie bezpośredniego połączenia z Portem Lotniczym Gdańsk - Rębiechowo jest w interesie ekonomicznym zarówno miasta Gdańsk, jak i ościennych powiatów.

Z pełną treścią petycji można zapoznać się tutaj. Tam też można dołączyć do popierających inicjatywę i podpisać petycję on-line.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.