Listwy elewacyjne i 2 inne detale, dzięki którym odmienisz elewację swojego domu

środa, 10 lipca 2019 r., 09:11

Elewacja domu pełni nie tylko funkcje estetyczne - to na niej znajdują się ocieplenie oraz wszelkie elementy, mające ochronić budynek przed działaniem warunków atmosferycznych. Od jej odpowiedniego wykończenia zależy więc utrzymanie domu w dobrym stanie technicznym przez wiele lat, a do tego, oprócz głównych elementów wykończenia, przyczyniają się również detale, np. profile i listwy elewacyjne.

 

1. Profile elewacyjne i kątowniki niezbędne do wykonania ocieplenia BSO
2. Listwy elewacyjne i boniowanie, czyli jak udekorować elewację?
 
Obecnie panujące w architekturze trendy stawiają na ocieplenie ze styropianu lub wełny mineralnej, wykończone tynkiem cienkowarstwowym lub drewnem, panelami, szkłem i elementami metalowymi. W nowoczesnych projektach elewacji stosuje się połączenia różnych materiałów, faktur i struktur, których użycie ogranicza jedynie wyobraźnia architekta. W ich wykonaniu pomocne są komponenty wykończeniowe - profile elewacyjne, listwy i kątowniki. 
 
Profile elewacyjne i kątowniki niezbędne do wykonania ocieplenia BSO
 
Bezspoinowy System Ociepleń, nazywany również metodą lekką-mokrą, to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik ocieplenia domów mieszkalnych. Jest stosunkowo prosta i, w porównaniu z innymi metodami, mało kosztowna, dlatego inwestorzy decydują się na na jej wykorzystanie na elewacjach swoich domów. Aby prawidłowo wykonać BSO, potrzebne są materiały podstawowe, tzn. styropian lub wełna mineralna, siatka z włókna szklanego i tynk strukturalny, oraz elementy i materiały dodatkowe, jak łączniki do montażu okładziny, klej, wykończeniowe profile elewacyjne i kątowniki od http://bellaplast.com.pl/.
 
Listwy elewacyjne i boniowanie, czyli jak udekorować elewację?
 
Na ocieplonej metodą BSO elewacji można umieścić dekoracje. Niektóre z nich dostępne są w sklepach w formie gotowych elementów, jak np. listwy elewacyjne, inne wykonuje się samemu lub zleca te prace specjalistycznym firmom. Do łask powraca boniowanie, czyli tworzenie w elewacji poziomych bruzd. Wyróżnia się kilka metod boniowania - prawdziwe, pseudoboniowanie lub boniowanie ubogie. Pierwszy rodzaj wymaga ingerencji w strukturę ocieplenia, w którym wykonuje się wgłębienia. Pseudoboniowanie jest łatwiejsze, ponieważ powstaje na skutek zróżnicowania grubości tynku elewacyjnego - bonie są bardzo płytkie, mają zaledwie 2 lub 3 mm, i odznaczają się od reszty elewacji odmiennym kolorem. Ubogie boniowanie to inaczej tynk żłobkowany. Dekoracja jest efektem usunięcia za pomocą rylca części nałożonego tynku.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.