Jest wizytówką naszego regionu. Haft kaszubski - możesz się go nauczyć

środa, 10 lipca 2019 r., 14:20

Zobaczymy go m.in. na obrusach, serwetach, obrazach i poduszkach. Coraz częściej zdobi też ubrania. Mowa o hafcie kaszubskim, który kojarzony jest z naszym regionem. Ty też możesz się go nauczyć. Weź udział w warsztatach organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Przyjaźni.

Haft kaszubski jest bardzo charakterystyczny. Ma swoje określone kolory i wzór.

- Najbliższe zajęcia z tworzenia haftu kaszubskiego odbędą się w środę w szkole w Przyjaźni. Podczas zajęć będzie można nauczyć się kolorystyki haftu, techniki wykonania, sposobów wykończenia prac i podstawowych zasad kompozycji prac - tłumaczy Aleksandra Heimowska-Zadrożna, która prowadzi zajęcia z tworzenia haftu.

Na każdym spotkaniu odbędzie się prelekcja na temat haftu kaszubskiego. Prowadząca opowie o genezie, czołowych postaciach haftu kaszubskiego i pozostałych szkołach haftu.

Motywy haftu mają swoje źródło w historycznym hafcie, którego uczyły siostry norbertanki w klasztorze w Żukowie. Siostry te zostały sprowadzone do żukowskiego klasztoru około 1209 roku. Prowadziły tzw. "szkółki dla dziewcząt". Początkowo były to panny z domów dworskich oraz córki gdańskich patrycjuszy. Po kasacie klasztoru przez władze pruskie w 1834 roku uczennicami sióstr, którym pozwolono dożywotnio mieszkać w murach klasztoru zostały dziewczyny "z ludu". Jedną z ostatnich uczennic sióstr norbertanek, a dokładnie siostry Agnieszki Bojanowskiej była Marianna Okuniewska, później Ptach.

-Siostry Ptachówny stworzyły w latach międzywojennych najprężniej działający ośrodek hafciarski w Żukowie. Dzięki nim mamy ściśle określone zasady, którymi powinniśmy kierować się wykonując haft kaszubski szkoły żukowskiej. Chodzi tu o kolorystykę, technikę wykonania i zasady kompozycji. Motywy tego haftu bardzo często wzorowane są na motywach z szat liturgicznych i paramentów kościelnych haftowanych kunsztownie nićmi złotymi i srebrnymi. Ten rodzaj haftu w wersji ludowej przybrał formę 7-kolorową. Jest moim zdaniem najbardziej klasyczną, elegancką i przejrzystą formą haftu kaszubskiego - zaznacza Zadrożna.

Haft kaszubski zobaczymy m.in. na obrusach, serwetach, ubraniach, poduszkach czy zasłonach.

- Ostatnio bardzo popularne jest zdobienie haftem kaszubskim bluzek, koszul, krawatów, sukienek. Haft kaszubski pojawił się też na specjalne zamówienia panien młodych na ich sukniach ślubnych. Od zawsze haft kaszubski w wersji historycznej czyli haftowany złotymi i srebrnymi nićmi metalizowanymi jest bardzo popularny na sukniach wizytowych czy torebkach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zakładki, woreczki prezentowe lub kartki okolicznościowe z ręcznie haftowaną "wkładką" - wylicza Aleksandra Zadrożna.

Zajęcia z haftu kaszubskiego dobędą się w środę w szkole w Przyjaźni w godzinach od 16:30 do ok. 19:30. Udział może wziąć każdy chętny, ale wcześniej należy skontaktować się z Kołem Gospodyń Wiejskich z Przyjaźni.

Informacje o zajęciach z haftu kaszubskiego znaleźć można na stronie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.