Po raz czwarty w kartuskim muzeum królowały kaszubskie nalewki

sobota, 13 lipca 2019 r., 18:11

W sobotnie popołudnie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się czwarta edycja Festiwalu Nalewek Kaszubskich. Do konkursu zgłoszono prawie trzydzieści napitków - owocowych, kwiatowych i ziołowych. Jury oceniała m.in. smak, klarowność oraz formę opakowania.

Zorganizowany przez Muzeum Kaszubskie festiwal nawiązuje do tradycji produkowania nalewek przez gospodynie kaszubskie. Ma promować nalewkarstwo, zdrową i naturalną żywność oraz napoje sporządzone według tradycyjnych receptur.

- Poprzez tę imprezę chcemy przybliżyć likiery żołądkowe, które były produkowane w XVIII wieku w Kartuzach, a w XIX wieku nawiązywali do tej tradycji nalewkarskiej m.in. kartuscy aptekarze. Jeden z właścicieli kartuskiej apteki tworzył właśnie żołądkówkę. Kartuzianka w tamtym okresie cieszyła się sporym powodzeniem. Warto przypomnieć, że dawniej alkohol traktowano jako lekarstwo, a Kaszubi mieli bardzo dobrą wiedzę odnośnie leczniczych właściwości ziół. Wykorzystywali to, co jest w przyrodzie, dla zdrowia - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Jak dodaje, podczas tegorocznej edycji zaskoczyło nazewnictwo nalewek oraz ich różnorodność.

- Oczywiście królują nalewki owocowe z owoców, które występują w naszych sadach. Jest za to różnorodność smaków od pomarańczówki poprzez jarzębinówkę czy nalewki z pestek. Zaskakuje także nazewnictwo. W tym roku jury ocenia nalewki pod względem smaku, ale również tego, w czym zostały podane. Wszyscy uczestnicy naszego festiwalu są Kaszub. Niemniej regulamin nie wyklucza uczestników spoza regionu, ważne, aby nalewka oparta była na recepturze i tradycji kaszubskiej - zaznacza Barbara Kąkol.

W tym roku do konkursu zgłoszono około 30 nalewek. Grand Prix za najbardziej wykwintną nalewkę kaszubską trafiło do Doroty Wolskiej.

- Przygotowałam nalewkę ziołową z mieszanki różnych ziół. Najbardziej w przyrządzaniu nalewek lubię eksperymentowanie i komponowanie różnych smaków, dlatego zawsze nie mogę się doczekać efektu. Z jakiej nalewki jestem najbardziej dumna? Z czerwonej koniczyny. Jest to nalewka dla kobiet w okresie menopauzy - przyznaje Dorota Wolska.

Konkurs na najbardziej wykwintną nalewkę kaszubską:

Nagroda Grand Prix - Dorota Wolska za nalewkę ziołową
I miejsce - Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową
II miejsce - Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
III miejsce - Wojciech Myślisz za nalewkę owocową

Wyróżnienia:
Janina Sikora za nalewkę z pestek jabłek
Marzena Korzeniewska za nalewkę z pestek dyni

Konkurs za najlepsze opakowanie i prezentację nalewki:

Nagroda Grand Prix - Janina Sikora za nalewkę Pestkówkę
I miejsce - Ewa Kreft z nalewkę pomarańczową
II miejsce - Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
III miejsce - Teresa Pytka za nalewkę "Słodka Aroniówka"

Wyróżnienie dodatkowe:
Elżbieta Zielińska za likier jajeczny

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.