Drugi koncert jubileuszowego Żukowskiego Lata Muzycznego

poniedziałek, 15 lipca 2019 r., 11:56
fot. Longina Templin

W niedzielne popołudnie na dziedzińcu kościoła pw. WNMP w Żukowie wystąpili wyjątkowi artyści - zespół muzyczny Duan i warszawski zespół tańca irlandzkiego Treblers. Podczas X edycji festiwalu widzowie mogli delektować się melodiami tanecznymi, tradycyjnymi balladami irlandzkimi i szkockimi, a także porywającym stepem irlandzkim, za wykonanie którego publiczność nagrodziła artystów gorącymi oklaskami.

Takiej ilości widzów nie było chyba jeszcze podczas festiwalowych imprez Żukowskiego Lata Muzycznego. Po raz pierwszy można było posłuchać muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Duan i podziwiać występ taneczny grupy Treblers.

Zespół muzyki irlandzkiej Duan istnieje od 2005 roku. Ich celem jest granie prawdziwej muzyki irlandzkiej, jak najbliższej Zielonej Wyspy. Od lat współpracują z profesjonalnym zespołem tańca irlandzkiego Treblers, który powstał w 2012 roku. Nazwa zespołu pochodzi od podstawowego elementu tanecznego w stepie - treble.

Zespół Duan wystąpił w składzie: Łukasz Potoczny - banjo tenorowe, śpiew. Tomasz Urbański - akordeon. Adam "Rorian" Kryński - bodhrán i Michał Zajączkowski - de Mezer - gitara. Instrumentaliści podczas koncertu wykonali 15 utworów, łącznie z akompaniamentem występu tanecznego.

Duan wykonał 15 utworów, łącznie z akompaniamentem występu tanecznego. Przeważała muzyka irlandzka, ale nie zabrakło też szkockich piosenek. Zaprezentowano m. in. utwór Roberta Burns'a "Scots".

- Zajmujemy się muzyką tradycyjną Irlandii. W repertuarze mamy przede wszystkim muzykę taneczną, która wyrosła z tradycji grania na ludowych zabawach, gdzie był tylko jeden instrument. Ta muzyka jest wybitnie nastawiona na melodię. Z tego też powodu są one tak nośne tanecznie - powiedział Łukasz Potoczny.

Czternastoosobowy zespół taneczny Treblers reprezentowały cztery artystki: Maria Jagaciak, Katarzyna Okulska - Gawlik, Katarzyna Dudzińska i Karolina Wołosewicz.

Duże wrażenie na publiczności zrobiło wykonanie jednego z tańców irlandzkich a cappella, za który artystki otrzymały gromkie brawa.

- Taniec irlandzki składa się z dwóch form - z tańca w baletkach i stepu irlandzkiego, który skupia się głównie na rytmie. Wykorzystuje się elementy buta irlandzkiego. Składa się on z dwóch klocków z przodu i z tyłu, którymi stuka się w różny sposób. Kiedy zaczyna się naukę tańca, najtrudniejsze jest unieruchomienie ciała od pasa w górę. Trzeba ręce "przykleić" wzdłuż ciała i ruszać tylko nogami. Potem, gdy zaczyna się stepować, ważne jest, aby złapać rytm i tańczyć do muzyki. To już wyższa szkoła jazdy - wyjaśniała Maria Jagaciak.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.