Czym jest pożyczka pozabankowa? Poznaj ten instrument finansowy

wtorek, 16 lipca 2019 r., 10:00
fot. nadesłane

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy potrzebny jest zastrzyk gotówki. Temu dedykowane są instrumenty finansowe, które pozwalają otrzymać środki finansowe na dany cel, a spłata następuje w późniejszym terminie lub jest rozłożona w czasie. Do takich instrumentów finansowych należą m.in. kredyt bankowy oraz pożyczka pozabankowa. Pożyczka udzielana przez podmiot pozabankowy jest bardzo korzystną formą wsparcia finansowego dla klientów, bo można ją dostać szybko, z minimum formalności i na elastycznych zasadach. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zaciągnąć szybkiej pożyczki lub masz wątpliwości, co do tego, jak działa, to przeczytaj artykuł.

Czym jest pożyczka pozabankowa prywatna?

Pożyczka pozabankowa to instrument finansowy udzielany przez podmioty niebędące bankami. Należą do nich parabanki lub inni pożyczkodawcy, którzy świadczyć określone usługi rynku finansowego, ale nie są bankiem. Pożyczka pozabankowa cechuje się tym, że jest udzielana na relatywnie niewielkie kwoty i na krótki okres. Szybko można ja uzyskać i też szybko spłacić, dlatego często mówi się o tym instrumencie ekspresowa pożyczka czy błyskawiczna.

Pożyczka a kredyt

Pożyczki nie należy mylić z kredytem. Kredyt to instrument udzielany jedynie przez banki, czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Wyróżnia się kredyty hipoteczne z przeznaczeniem na zakup nieruchomości, kredyty gotówkowy na dowolny cel, kredyt samochodowy etc.

Uzyskanie kredytu wymaga wypełnienia szeregu dokumentów, pozytywnego przejścia procesu weryfikacji, a także dostarczenia wymaganych zaświadczeń. Kredyt spłacany jest w ratach wraz z odsetkami przez ustalony w umowie kredytowej okres.

Tymczasem pożyczek udzielają również inne podmioty niż banki. Szybkie pożyczki często są spłacane jednorazowo lub ratalnie w ustalonym terminie. Niejednokrotnie weryfikacja jest mniej uciążliwa i szybsza niż w przypadku kredytu.

Pożyczki pozabankowe - kto może otrzymać pożyczkę?

Praktycznie każda osoba fizyczna może ubiegać się o pożyczkę, jeśli chodzi o profesję, to mogą o pożyczkę pozabankową ubiegać się studenci, emeryci, renciści, osoby zatrudnione na etacie, umowie-zleceniu czy umowie o dzieło, a także rolnicy. Ważne jest, aby móc wykazać jakiekolwiek źródło dochodu pozwalające na spłatę zobowiązania. Pożyczkodawcy czasem narzucają limity wiekowe. Najczęściej pożyczki udzielane są osobom po 21. roku życia, zdarza się jednak, że podmiot finansowy udziela też pożyczki osobom młodszym - już od 18. czy 19. roku życia. Górny limit wiekowy jest kwestią ustalaną indywidualnie przez podmiot finansowy, czasem to 60, 70 czy 80 lat, ale nie jest to regułą. Niektóre parabanki dają możliwość ubiegania się o pożyczkę osobom także w bardzo podeszłym wieku, bo nie ustalają górnego limitu.

Cel pożyczki

Jak wspominaliśmy, w przypadku kredytu często określany jest konkretny cel przeznaczenia środków. Jednak z pożyczką sprawa wygląda inaczej: uzyskane środki finansowe można przeznaczyć na dowolny cel, jak zakup sprzętu AGD czy RTV, wakacje, studia, spłatę innych zobowiązań, kupno samochodu etc. Pożyczkodawca nie będzie sprawdzał, na co klient wydał pieniądze.

Terminy spłaty pożyczki pozabankowej

Szybka pożyczka najczęściej jest udzielana na 30 dni. Nie trzeba jednak czekać do 30 dnia i można też spłacić wcześniej pożyczkę. Jeśli chodzi o dłuższe terminy spłaty, to niektórzy pożyczkodawcy oferują pożyczki na 60 czy 65 dni, jest to jednak rzadkość na rynku. Uzyskanie pożyczki na dłuższy okres niż 30 dni może się wiązać z koniecznością zapłaty należności w ratach.

Kwoty pożyczki pozabankowej

Maksymalne kwoty, na jakie można uzyskać pożyczkę, są różne zależnie od pożyczkodawcy. Oscylują one w granicach kilku tysięcy złotych. Przykładowo Vivus proponuje pożyczki do 7 500 złotych, ale dla zarejestrowanych użytkowników, którzy już uzyskali co najmniej jedną pożyczkę. Nowi klienci mogą liczyć na maksymalnie 3 000 złotych pożyczki.

Wartością wyrażającą całkowity koszt pożyczki w skali rocznej jest RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Porównanie RRSO kilku pożyczek udzielanych na ten sam okres pozwala określić, która jest najtańsza, a zatem najkorzystniejsza.

Pożyczka bez zaświadczeń

Pożyczka pozabankowa prywatna nie wymaga dostarczania dokumentów, takich jak np. zaświadczenie o dochodach. Klient wypełnia wniosek, w którym podaje dochody i ich źródło, a decyzja o udzieleniu pożyczki jest przyznawana m.in. na tej właśnie podstawie. To znacząco skraca czas zarówno ubiegania się o pożyczkę, jak i jej przyznawania. Klient nie musi udawać się do pracodawcy o zaświadczenia. Jedyne, czego potrzebuje, aby uzyskać szybką pożyczkę, to dowód osobisty, połączenie z Internetem i konto bankowe. Pożyczki pozabankowe są bowiem udzielane przede wszystkim internetowo - wniosek wypełnia się na komputerze i przesyła online. Konto bankowe jest niezbędne do procesu weryfikacji oraz aby otrzymać na nie środki po pozytywnej decyzji.

Proces weryfikacji

Weryfikacja przy pożyczce pozabankowej prywatnej opiera się na potwierdzeniu tożsamości klienta, potwierdzeniu jego konta bankowego, a także analizie jego dotychczasowej historii kredytowej. Ważne jest, aby prawidłowo wypełnić wniosek i nie pomylić się w danych osobowych. Po wypełnieniu wniosku parabank wymaga wysyłki małej kwoty na podane konto bankowe - np. złotówki. Dzięki temu sprawdza on tożsamość wnioskodawcy. Konto bankowe musi być indywidualne dla osób ubiegających się o prywatną pożyczkę lub firmowe w przypadku pożyczki dedykowanej firmom właśnie. Po pozytywnej weryfikacji, kwota zostaje zwracana wnioskodawcy. Parabanki następnie sprawdzają w rejestrach dłużników, czy klient nie zalega ze spłatami pożyczek lub nie ma negatywnej historii kredytowej.

Pożyczki pozabankowe przez Internet - oferta

Na rynku jest wiele firm oferujących pożyczki. Warto szukać tych o ugruntowanej pozycji i z dobrymi ofertami. Przykładowo Vivus oferuje pierwszą pożyczkę na 30 dni do 3 000 złotych za darmo - RRSO wynosi 0%*. Kolejne pożyczki dla stałych klientów są udzielane nawet na kwoty do 7 500 złotych i mają oprocentowanie RRSO wynoszące 819,1%**. Sprawdź szczegóły oferty na: https://www.vivus.pl/pozyczka-pozabankowa-prywatna.

*Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000; całkowita kwota do zapłaty 1000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 28.03.2019 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

**Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 819,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 2000; całkowita kwota do zapłaty 2400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 400 zł (prowizja 383,60zł, odsetki 16,40zł); umowa na 30 dni. Stan na 28.03.2019 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Źródła:
- https://www.bankier.pl/smart/pozyczka-pozabankowa-czym-jest-jakie-sa-rodzaje
- https://www.vivus.pl/pozyczka-gotowkowa
- https://www.vivus.pl/pozyczka-bez-zaswiadczen

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.