Ranking najpopularniejszych kierunków studiów 2018/2019

środa, 17 lipca 2019 r., 12:21
fot. nadesłane

Co roku tysiące osób, które dopiero planują iść na studia, sprawdza z zapartym tchem nowe rankingi najpopularniejszych kierunków studiów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało oficjalny ranking kierunków studiów, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów. W roku akademickim 2018/2019 studia rozpoczęło ponad 416 tys. osób, z czego aż 100 tys. na uczelniach niepublicznych. W zestawieniu znalazły się zarówno studia stacjonarne I stopnia, jak i jednolite magisterskie.

Rekordowe zainteresowanie informatyką. Na podium jeszcze zarządzanie i psychologia

Największą popularnością wśród kandydatów na studia zdecydowanie cieszyła się informatyka. Aplikację na ten kierunek studiów złożyło ponad 42 tys. osób. Nic dziwnego - studia informatyczne dają możliwość uzyskania praktycznej wiedzy, m.in. w zakresie tworzenia stron www, projektowania oprogramowania, administrowania systemami operacyjnymi czy tworzenia aplikacji w środowiskach chmurowych. Na drugim miejscu rankingu uplasowało się zarządzanie, które wróciło do łask i znowu cieszy się dużym zainteresowaniem (27 tys. chętnych). Studenci zarządzania uczą się m.in. wdrażania i prowadzenia projektów (w tym unijnych), stosowania instrumentów i narzędzi marketingowych czy kreowania marki i produktu przedsiębiorstwa. Na trzecim miejscu podium znalazła się jeszcze psychologia (22 tys. chętnych).

Ekonomia i prawo cieszą się niemal równą popularnością. Modne są też finanse i rachunkowość

Kolejne w rankingu są ekonomia (18 tys. chętnych) i prawo (17 tys. chętnych). To kierunki, które cieszą się względnie stałą popularnością. Niewiele mniej osób chciało studiować finanse i rachunkowość (16 tys. chętnych). Osoby, które dostały się na te studia, nauczą się sporządzania sprawozdań finansowych, przygotowywania planów finansowych, zarządzania finansami czy też poznają tajniki prawa podatkowego i przepisów obowiązujących przedsiębiorców.

Kolejne miejsca: automatyka i robotyka, budownictwo, pedagogika

Nieco mniejszą popularnością cieszyły się kolejno: automatyka i robotyka (ponad 15 tys. osób) oraz budownictwo i pedagogika (po 12 tys. osób). Na ostatnim miejscu w 10-punktowym zestawieniu znalazła się logistyka. Nie ma jednak wątpliwości, że jeszcze kilka lat temu przynajmniej część kierunków z ostatnich miejsc nie znalazłaby się w ogóle w tym zestawieniu.

Uczelnie starają się nadążyć za trendami i wychodzą kandydatom naprzeciw, umożliwiając im naukę na najbardziej obleganych kierunkach. Przykładem może być Wyższa Szkoła Bankowa, która ma w swojej ofercie znaczną część wymienionych kierunków. Z ofertą uczelni można zapoznać się na stronie https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.