Stężyca. Od stycznia podwyżka cen za odbiór odpadów

czwartek, 18 lipca 2019 r., 13:46
fot. archiwum

Od stycznia mieszkańcy gminy Stężyca muszą liczyć z podwyżkami opłat za odbiór odpadów. Dotychczas miesięczny koszt dla jednego domownika wynosił 18 zł (w przypadku segregacji śmieci), od stycznia będzie to 19 zł. Wzrost cen spowodowany jest m.in. podwyższeniem opłaty środowiskowej, wzrostem cen paliwa i kosztów zatrudnienia.

Jeszcze podczas czerwcowej sesji stężyccy radni przyjęli nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych. Uczynili to niemal jednogłośnie. Od głosu wstrzymał się jedynie radny Grzegorz Zwara. Nowe stawki opłat za odbiór odpadów, jest równoznaczny z podwyżkami dla mieszkańców.

Podobnie, jak w innych gminach, wzrost stawek spowodowany jest wzrostem paliwa, energii, tzw. opłaty marszałkowskiej, a więc kosztu składowania odpadów, a także nowym systemem segregacji odpadów, zbierane są bowiem nowe frakcje.

- Ustalenie wyższych stawek opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych związana jest z rozstrzygniętym przetargiem na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości . Uzyskana w postępowaniu przetargowym cena jest o 98 proc. wyższa niż obowiązująca obecnie. Na wzrost ceny oferowanej ma wpływ wzrost cen usług wywozu odpadów komunalnych spowodowany m.in. wzrostem kosztów przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych w instalacji wskutek: wzrostu kosztów pracy i usług, wzrostu cen za energię elektryczną, wzrostu kosztów dalszego przetwarzania frakcji kalorycznej, spadku cen za surówce wtórne wysegregowane ze strumienia odpadów zmieszanych. Jak również wzrostem stawek za przyjęcie odpadów do unieszkodliwienia w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w związku ze wzrostem opłaty za korzystanie ze środowiska - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Wzrost ceny oferowanej za odbiór odpadów komunalnych odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wiąże się również z rozszerzeniem liczby frakcji odpadów komunalnych. Mieszkańcy zostaną wyposażeni w dodatkowe pojemniki na odpady.

Nowe stawki opłat za odbiór odpadów będą obowiązywały od stycznia 2020 roku.

Stawki za odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy:
19 zł od osoby - jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny
38 zł od osoby - jeżeli odpady są zbierane w sposób nieselektywny

Stawki opłaty za pojemnik odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny:
za pojemnik 110 litrów - 64 zł
za pojemnik 120 litrów - 64 zł
za pojemnik 240 litrów - 128 zł
za pojemnik 660 litrów - 372 zł
za pojemnik 1100 litrów - 600 zł
za pojemnik o większej pojemności - stawka stanowi iloczyn wielkości pojemnika raz stawki 0,32 zł za litr

Stawki opłaty za pojemnik odpadów komunalnych zbieranych w sposób nieselektywny:
za pojemnik 110 litrów - 128 zł
za pojemnik 120 litrów - 128 zł
za pojemnik 240 litrów - 256 zł
za pojemnik 660 litrów - 744 zł
za pojemnik 1100 litrów - 1.200 zł
za pojemnik o większej pojemności - stawka stanowi iloczyn wielkości pojemnika raz stawki 0,64 zł za litr

Stawki opłaty za odbiór odpadów dla właścicieli domków letniskowych (selektywne):
320 zł rocznie za jeden domek letniskowy

Stawki opłaty za odbiór odpadów dla właścicieli domków letniskowych (nieselektywne):
640 zł rocznie za jeden domek letniskowy

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.