Chcesz zarejestrować samochód jako zabytek? Podpowiadamy, od czego zacząć. Łatwo nie będzie!

piątek, 19 lipca 2019 r., 11:59
fot. nadesłane

Do tej pory miano zabytku mógł uzyskać pojazd, który ma co najmniej 25 lat, od 15 lat nie jest już produkowany i posiada minimum 75 proc. oryginalnych części. Od stycznia 2018 r. trochę się to zmieniło. Niektórzy wojewódzcy konserwatorzy podnieśli próg i za zabytki zaczęto uznawać auta, które mają nie 25, a 30 lat, czyli dokładnie tyle ile muszą mieć zabytki w innych krajach UE. Co to zmienia?

Zmiany, jakie zaszły nie negują przepisów widniejących w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy teoretycznie nadal obowiązują, ale ostateczna decyzja o tym, czy dany pojazd może zostać zarejestrowany jako zabytek czy też nie, należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Niestety czasem zdarza się, że odrzuca on wniosek o wydanie żółtych tablic właścicielowi klasyka. Nawet takiego, który spełnia wymogi obowiązujące przed zmianą przepisów w styczniu ubiegłego roku.

Wizyta u rzeczoznawcy i konserwatora zabytków

Ci, którym marzy się posiadanie samochodu pełnoprawnie nazywanego zabytkiem, muszą w pierwszej kolejności udać się do rzeczoznawcy od spraw techniki samochodowej, eksperta z dziedziny samochodów zabytkowych. To on wydaje opinię o samochodzie, na podstawie której pojazd może zostać (lub też nie) uznany za zabytek. 

Gdy opinia rzeczoznawcy będzie już gotowa, kolejna wizyta powinna mieć miejsce u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator oceni samochód na podstawie dostarczonej mu opinii od rzeczoznawcy i wyda decyzję o tym, czy może on zostać wpisany do rejestru pojazdów zabytkowych.
Musisz liczyć się z tym, że przebrnięcie przez powyższy etap jest dosyć czasochłonne i trochę kosztuje. Wydanie opinii przez rzeczoznawcę to koszt rzędu 500 złotych.

Badanie techniczne pojazdu

Kolejnym etapem jest szczegółowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Na badanie trzeba zabrać ze sobą wniosek o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego. We wniosku należy odpowiedzieć na szereg pytań oraz przedstawić znane nam informacje na temat samochodu. Po przeprowadzeniu oceny stanu technicznego kierowca otrzyma stosowne oświadczenie. Dopiero wtedy można przystąpić do rejestracji pojazdu.

Udało Ci się pomyślnie przebrnąć przez etap rejestracji pojazdu i Twoje cacko zyskało miano zabytku? Nie zapomnij o ubezpieczeniu! Kompleksowy pakiet polis dla klasyka znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.