Tłumnie we Wdzydzach. Trwa 46. Jarmark Wdzydzki

sobota, 20 lipca 2019 r., 14:28
fot. AL

Trwa największa plenerowa impreza folklorystyczna na Kaszubach. Na odwiedzających w ten weekend skansen czeka kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, a także liczne występy artystyczne i konkursy. Jarmark Wdzydzki odbywa się już po raz 46.

Jarmark Wdzydzki od lat cieszy się ogromną popularnością. Nie inaczej jest i w tym roku. W ten weekend skansen odwiedza tysiące zwiedzających nie tylko z Kaszub, ale i z całego kraju.

W trakcie dwudniowej imprezy można poznać szeroko rozumiany folklor kaszubski i nie tylko. Bowiem odbywają się tutaj wystawy, sprzedaje się rękodzieło, prace twórców ludowych, artystów i rzemieślników z Pomorza i innych regionów Polski.

Jarmarkowi towarzyszą również występy zespołów folklorystycznych, kabaretów, koncerty muzyki klasycznej na zabytkowych instrumentach oraz koncerty wokalne. W trakcie trwania imprezy organizowane są także konkursy, gry i zabawy, a dla poszukiwaczy regionalnych zapachów i smaków prawdziwą gratką są pokazy kulinarne oraz degustacje regionalnych potraw.

W programie tegorocznej edycji mi.in. kiermasz i wystawa prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników i rękodzielników z Pomorza i innych regionów Polski, pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła, występy zespołów folklorystycznych, wiejskich kabaretów i teatrów, koncerty muzyki klasycznej na zabytkowych instrumentach; koncerty wokalne, gry, zabawy, konkursy oraz przysmaki kuchni regionalnych: andruty, pieczywo na zakwasie, sery kozie i owcze, kiszki i wędzonki, sękacze, pierogi, cepeliny, wędliny suszone, słonina solona, kwas chlebowy, kindziuki, wędzone ryby, pierniki, miody, nalewki, domowe wina i piwa.

W ramach jarmaku odbywa się także akcja "Pomorskie dla Zdrowia". W jej ramach można zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty - HCV (program Zdrowa Wątroba) oraz poddać się spirometrii (badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego). Pacjenci mogą również sprawdzić czy nie mają gronkowca, a chętni poddać się badaniu USG tarczycy. Fizjoterapeuci wykonują masaże i zastosują krioterapię miejscową. Porad udzielają także pulmonolog, onkolog i dietetyk. A po badaniu EKG kardiolog skonsultuje wynik. Bezpłatnych porad udzielają pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Jarmark Wdzydzki trwa od godziny 10. do 18.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.