W Kamienicy Królewskiej dzielili się krwią już po raz 11.

niedziela, 21 lipca 2019 r., 09:41
fot. AL

18,45 litrów drogocennego płynu, najcenniejszego lekarstwa udało się zebrać podczas sobotniej akcji oddawania krwi w Kamienicy Królewskiej. Płynem dającym nadzieję i ratującym życie podzieliło się 41 osób, choć chętnych do podarowania daru krwi było o wiele więcej.

Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej już po raz jedenasty zorganizował akcję oddawania krwi. Tym samym w sobotę przy tamtejszej remizie OSP stanął krwiobus.

Na sobotni apel parafialnego Klubu HDK odpowiedziało 58 osób. Krew oddać mogło 41 z nich. Łącznie zebrano 18,45 litrów krwi.

Wynik jest tym bardziej imponujący, że akcja została przeprowadzona w okresie wakacyjnym, a więc czasie kiedy szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na krew. W tym bowiem czasie odnotowuje się bowiem większą liczbę wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności krwiodawców.

- Zainteresowanie akcją, jak i sama akcja wykazuje, że jest ogromna potrzeba i chęć oddawania krwi na naszym terenie. Wszystkim, którzy darem swego serca zechcieli się podzielić w imieniu naszego klubu składam serdeczne podziękowanie, jednocześnie prosząc o równie ofiarne uczestnictwo w kolejnych
naszych akcjach - podkreśla Irena Gliszczyńska, zastępca prezesa Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

- Składamy serdeczne podziękowania wszystkim krwiodawcom, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasze apel z prośbą o oddanie krwi w okresie wakacyjnym. To dzięki państwa wsparciu liczba pobranej krwi w tym najtrudniejszym okresie jakim są wakacje pozwoli uratować wiele chorych przebywających w szpitalach, których jedynym marzeniem jest jak najszybciej
wrócić do domu - dodaje.

Najbliższe akcje zaplanowano na 24 sierpnia w Sierakowicach i 21 września w Kamienicy Królewskiej.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Tym ratującym życie płynem można dzielić się od poniedziałku do piątku w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach (przy Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach) w godzinach od 7.00 do 12.00.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.