Tysiące pątników przybyło do Sianowa. Trwa odpust Matki Bożej Szkaplerznej

niedziela, 21 lipca 2019 r., 13:08
fot. AL

Tysiące Kaszubów z różnych zakątków regionu przybyło do Sianowa, by wspólnie modlić się u stóp swojej Królowej. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Uroczystości odpustowe potrwają do poniedziałku, 29 lipca.

Sanktuarium w Sianowie dwa razy do roku ściąga prawdziwe tłumy wiernych ze wszystkich stron Kaszub. Nie inaczej było i w tym roku, podczas lipcowego odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej.

- Maryja przybyła do Sianowa w znaku przepięknej figurki około 1450 roku i pozostała pośród nas, synów i córek tej kaszubskiej ziemi. To właśnie naszemu pokoleniu dane było świętować złoty jubileusz koronacji Pani Sianowskiej i podążać razem z nią do świętości. To właśnie Maryja przez wieku uczyła nas i nadal uczy wierności Chrystusowi i jego Ewangelii. Ta wierność domaga się, aby Kaszubi i nasze kaszubskie rodziny przekazały najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu Kaszubów i Polaków, abyśmy tego co najcenniejsze nie stracili w epoce otwartych granic i przemieszczających się ludzi w Europie, która zdaje się zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach, z których przecież wyrasta i o których nie podcinanie tylekroć prosił nas św. Jan Paweł II - mówił witając pielgrzymów i kapłanów, kustosz Sanktuarium w Sianowie, ks. Eugeniusz Grzędzicki.

- Z wdzięcznością w sercu stajemy dzisiaj w tym Sianowskim Sanktuarium i wpatrujemy się w Maryję jako naszą matkę i królową Kaszub i Kaszubów - kontynuował.

Pątnicy przybyli do stóp Królowej Kaszub z najdalszych zakątków regionu. Niestraszne były im kilometry do przebycia w upale. Nagrodą było dotarcie do celu - Sianowskiej Madonny.

Najdłuższą trasę, bo 116 km, pokonała XIX Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Miastka. Łącznie na pieszy pielgrzymkowy szlak wyruszyło 5.100 osób. Najliczniejszą, bo licząca 1300 pątników, przybyli Kaszubi z Sierakowic. Rowerami przyjechały 84 osoby, autokarami 193 osoby.

- Bóg wam zapłać za ten trud, który przybyliście, byśmy mogli być tu dzisiaj wszyscy razem - podsumował kustosz Sanktuarium w Sianowie, ks. Eugeniusz Grzędzicki.

Główne uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę, podczas których sumę pontyfikalną odprawił biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Wierni jednak będą się modlić w Sianowie aż do poniedziałku, 29 lipca.

Poniedziałek, 22 lipca w sanktuarium to dzień modlitwy rodziców i dzieci. Czwarty dzień Wielkiego Odpustu dedykowany jest modlitwom o piękną miłość dla zakochanych i narzeczonych. W środę do Sianowskiego Sanktuarium pielgrzymować będą bractwa i stowarzyszenia religijne - Rodzina Żywego Różańca, Czciciele Bożego Miłosierdzia, III Zakon św. Franciszka, Bractwo Świętego Szkaplerza.

Czwartek to dzień pielgrzymek kapłanów, diakonów i kleryków, a także strażaków z całego powiatu. Piątek dedykowany będzie tradycyjnie parom obchodzącym jubileusze małżeńskie, natomiast sobota rolnikom i kierowcom. Niedziela to dzień czcicieli Matki Boskiej Sianowskiej. Tego dnia do Sianowa przybędzie pielgrzymka Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców. Ponad tygodniowe uroczystości zwieńczy modlitwa za zmarłych.

Ze szczegółowym programem Wielkiego Odpustu w Sianowie można zapoznać się tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.