Smołdzino. "Dzień dobry sąsiedzie" - biesiada dla całego sołectwa

niedziela, 21 lipca 2019 r., 13:44
fot. Longina Templin

Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Jezioranki" po raz trzeci zorganizowało imprezę dla mieszkańców Smołdzina. Tegoroczna biesiada odbyła się pod nazwą "Dzień dobry sąsiedzie". Organizatorki przygotowały oryginalne niespodzianki muzyczne. Przed uczestnikami zaprezentował się zespół Taraban, grający na cajonach i djembe. Na tych ostatnich również nauczyły się grać "Jezioranki", aby po raz pierwszy móc wystąpić w takiej roli przed swoimi mieszkańcami.

Jedną z członkiń Tarabanu z Gdańska, który prowadzi Sławomir Porębski - Rodriguez, jest mieszkanka Smołdzina Teresa Skrzypkowska. To ona miała taki pomysł, aby w programie biesiady znalazła się gra na oryginalnych instrumentach. Gromkie oklaski widowni świadczyły o tym, że był to strzał w dziesiątkę. Wójt Andrzej Wyrzykowski zaproponował "Jeziorankom" udział na tegorocznych przodkowskich dożynkach.

- To co zaprezentowaliśmy to były rytmy, które gramy w różnych konstelacjach. Program tak sobie układamy, żeby był on urozmaicony. Z wielu różnych rytmów układamy całość, jedną na cajonach, a druga na djembach. Na cajonach prezentowaliśmy rytmy południowoamerykańskie, a na bębnach djembe - rytmy afrykańskie, m. in. rytm jambo, co oznacza "witaj" - wyjaśniała Teresa Skrzypkowska.

Po "Tarabanie" wystąpiły panie ze Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Jezioranki", które zagrały na djembach brazylijską sambę. Marioli Stasik, przewodniczącej Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych "Jezioranki" w Smołdzinie przypadł w udziale największy instrument - basówka.

Przed częścią dla dorosłych odbył się piknik dla najmłodszych. Dzieci korzystały m. in. z zjeżdżalni, mogły zrobić sobie tatuaż, korzystały ze słodkości, a na zakończenie było przeciąganie liny, które milusińskim sprawiło dużo radości. Zabawą zajmowały się animatorki z Wyspy frajdy.

Dla gości imprezy "Jezioranki" przygotowały poczęstunek, przy którym wspólnie śpiewano biesiadne piosenki przy akompaniamencie akordeonisty Łukasza Skrockiego.

Na biesiadę, która odbywała się nad stawem Smołdzińsko Oko, przybyli nie tylko tubylcy, ale również goście spoza sołectwa, a nawet z Niemiec.

- Smołdzińska biesiada jest fantastyczna, co potwierdza nasz gość z Niemiec Artur Marsch z Duderstadt, partnerskiego miasta dla Kartuz. Powiedział nam, że takich wspaniałych imprez to nawet u nich nie ma. Smołdzino pokazało, jak może bawić się cała wieś. Zafundowano wspaniałe zabawy dla dzieci i dorosłych. Do tego smaczne jedzenie i oprawa muzyczna z Teresą Skrzypkowską na czele. Po prostu było wspaniale - powiedział Karol Polejowski z Gdańska.

Organizatorem biesiady było Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Jezioranki" w Smołdzinie przy współpracy z gminą Przodkowo.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.