Dlaczego Norwegowie tak często sięgają po kredyty lån?

czwartek, 25 lipca 2019 r., 13:21
fot. nadesłane

Młodzi ludzie wchodząc w dorosłość często muszą liczyć się z problemami finansowymi. Kupno mieszkania, pojawienie się dziecka czy organizacja wystawnego wesela to niejednokrotnie wydatki, na które nie stać nas ot tak. Z pomocą przychodzą najróżniejsze pożyczki lub kredyty, po które Polacy sięgają z konieczności, rzadko z własnej woli. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w Norwegii.

W Norwegii kredyty lån są brane przez większość społeczeństwa, bo jedynie przyspieszają osiągnięcie tego, na co po kilku latach byłoby stać przeciętnego Norwega.

Oszczędności wzbogacone przez smålån

Sytuacja przeciętnego Polaka po studiach to wynagrodzenie na średnim poziomie ok.3300 złotych netto. Jest to kwota, która pozwoli przeżyć jednej osobie na nie najgorszym poziomie, jednakże bez odkładania większych sum na czarną godzinę. Kłopot pojawia się, gdy za swoją pensję musimy utrzymać całą rodzinę. Wtedy najczęściej sięgamy po pomoc finansową banków. Niestety statystyki pokazują, że średnia rata kredytu w Polsce to 1500 złotych, a więc około 40% wynagrodzenia. Poprzez zaciągnięcie pożyczki możemy cieszyć się nowym mieszkaniem, czy samochodem, niestety spłata zadłużenia wcale nie musi być taka prosta. Z kolei Norwedzy nie są postawieni przed aż tak dużym zobowiązaniem. Stosunek ich średnich zarobków do raty kredytu jest o wiele lepszy. Norwedzy na spłatę zadłużeń statystycznie przeznaczają jedynie 20% wypłaty. Dzięki temu wzięcie niewielkiego kredytu smålån nie jest dla niż aż tak wielkim zmartwieniem.

Kredyty konsumenckie na każdą kieszeń

W Skandynawii równie popularne co smålån są także kredyty konsumenckie forbrukslån. Opiewają one na znacznie większe kwoty mogące wynosić nawet 500 tysięcy koron norweskich (200-250 tysięcy złotych). Jedną z ich niewątpliwych zalet jest możliwość wydania gotówki na dowolny cel. Kolejną, stosunkowo niskie oprocentowanie wynoszące zazwyczaj 8-9%. Jednakże, aby otrzymać forbrukslån trzeba liczyć się z pewnymi wymogami. Konieczne jest posiadanie dobrej historii kredytowej. Niedotrzymywanie terminów spłat innych kredytów lub łamanie warunków umów może mocno utrudnić lub nawet całkowicie uniemożliwić otrzymanie kredytu konsumenckiego. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednie zabezpieczenie dla banku lub wpłacić kaucję. Istotne jest również ukończenie odpowiedniego wieku, który w zależności od banku wynosi 18-23 lat. Na szczęście przy wcześniejszym przygotowaniu dokumentów i posiadaniu BankID wniosek można złożyć online w kilka minut.

Låne - bezpieczeństwo, którego potrzebujesz

Norwegowie dzięki swoim zarobkom nie muszą martwić się o spłatę kredytu lån. Jest to dla nich wydatek, który mogą ponieść bez większych wyrzeczeń. Również ilość różnorodnych możliwości jak: smålån - chwilówka, forbrukslån - kredyt konsumencki czy mikrolån - mikrokredyt daje szansę na znalezienie pożyczki dopasowanej do każdego indywidualnie. Niewątpliwie dodatkowym atutem jest również możliwość złożenia wniosku kredytowego przez Internet. Posiadając BankID, czyli wirtualną weryfikację tożsamości oraz elektroniczny podpis w jednym, wniosek można wypełnić w domowym zaciszu w jedynie kilka chwil. W przypadku niektórych pożyczek, składając wniosek przy śniadaniu, możemy otrzymać wpłatę gotówki na konto przy obiedzie lub kolacji. System działa bardzo szybko, a równocześnie pozwala na uniknięcie dojazdów do placówek banków czy stania w długich kolejkach w urzędach. Więcej o rynku kredytowym w Norwegii możesz przeczytać w artykule Forbrukslån w Norwegii, a kredyt konsumencki w Polsce: dlaczego Norwegowie lubią się zadłużać?

Podsumowując, sytuacja Polaków i Norwegów zakładających rodzinę lub zmieniających mieszkanie jest diametralnie inna. W Polsce samodzielne życie niejednokrotnie może wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami i drogą pod górkę, w Norwegii z pewnością doświadczymy mniejszej ilości stresu i pośpiechu za pieniędzmi. Niemniej jednak, sukces można osiągnąć niezależnie od kraju, w którym się przebywa.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.