W Brodnicy Górnej powstanie leśne przedszkole dla 118 dzieci

piątek, 26 lipca 2019 r., 19:55
fot. MD-Z

Najmłodsi mieszkańcy Brodnicy Górnej zyskają nowe piękne miejsce do zabawy i nauki oraz będą mogły korzystać z zajęć rozwijających nowe kompetencje. Miejscowe przedszkole zostanie zmodernizowane, powstanie przy nim też plac zabaw i leśna ścieżka edukacyjna. Korzystać będzie z niego 118 dzieci. Wartość całego projektu to ponad trzy miliony złotych, dofinansowanie wynosi natomiast 2,5 mln zł.

W Brodnicy Górnej powstanie tzw. leśne przedszkole. Pomieszczenia w budynku, w którym znajdują się sale przedszkolne oraz edukacji wczesnoszkolnej zostaną zmodernizowane i zaadaptowane na potrzeby przedszkola, w pobliżu powstanie też plac zabaw. Z przedszkola korzystać będzie łącznie 118 dzieci, w tym utworzonych zostanie 15 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Celem projektu jest poprawa stopnia upowszechnienia edukacji przedszkolnej na terenie gminy Kartuzy, w jej wiejskiej części.

Wartość projektu to ponad 3 mln zł, jednak dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie około 2,5 mln zł. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano w piątkowe popołudnie w Brodnicy Górnej. Sygnowali ją marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Robimy wszystko z myślą o dzieciach. To kolejny obiekt, który będzie fajnie wyglądał i kolejny piękny plac zabaw. Długo staraliśmy się o dofinansowanie, ale warto było. Dziękuję za cierpliwość - mówił burmistrz.

Głos zabrał też marszałek Mieczysław Struk.

- To ważny moment w życiu lokalnej społeczności, kiedy zaczynają się spełniać marzenia. Pan burmistrz długo walczył o to przedszkole, ale udało się - mówił marszałek.

Prócz remontu przedszkola, w ramach projektu zaplanowano też zajęcia dodatkowe. Objętych nimi zostanie 925 dzieci i 100 rodziców. 35 nauczycieli będzie mogło nabyć natomiast nowe kwalifikacje.

Dzieci będą korzystać z dodatkowych zajęć rozwijających kompetencje kluczowe w wieku przedszkolnym m.in. z języka angielskiego, rytmik i zajęć umuzykalniających, zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne - szachy, z robotyki i programowania. Projekt obejmie też zajęcia logopedyczne, zajęcia z terapii pedagogicznej, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, z których korzystać będą dzieci niepełnosprawne.

Nauczyciele z kolei będą mogli doskonalić się na warsztatach z metodyki eksperymentu, z metodyki pracy z dzieckiem niepełnosprawnym oraz z metodyki pracy elementów leśnego przedszkola. Rodzice zaś będą uczestniczyć w warsztatach, podczas których poruszane będą kwestie dotyczące wychowania dzieci w wieku przedszkolnym oraz relacji rodzic-dziecko.

Projekt zakłada utworzenie gminnej sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli. W jej w ramach przeprowadzone zostaną szkolenia, pokazujące możliwość łączenia "leśnej edukacji" z pedagogiką. Efektem odbytych warsztatów będzie stworzenie warunków do dalszego samodoskonalenia nauczycieli gminnych Ośrodków Wychowania Przedszkolnego, połączone z możliwością odbywania wizyt studyjnych w nowo utworzonym Leśnym Przedszkolu w Brodnicy Górnej.

Realizacja projektu potrwa do końca sierpnia 2020 roku. Warto zaznaczyć, że na czas prowadzenia prac pomieszczenia na zajęcia dla dzieci udostępni brodnicka parafia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.