Ostatni akord Żukowskiego Lata Muzycznego

poniedziałek, 29 lipca 2019 r., 11:51
fot. Longina Templin

W niedzielne popołudnie na placu Mariackim przy miejscowym kościele odbył się ostatni koncert tegorocznego Żukowskiego Lata Muzycznego. W dziesiątej już edycji na finał przygotowano koncert, którego motywem przewodnim była miłość. Na scenie zabrzmiały arie operowe, przeboje muzyki rozrywkowej, utwory muzyki klasycznej, a występujący artyści śpiewali zarówno po polsku, jak i w języku kaszubskim.

Ostatni koncert tego lata był 45 koncertem. Przez dekadę na scenie wystąpiło kilkuset wykonawców. Były wśród nich znane nazwiska, ale także młodzi artyści, którzy są dopiero na początku swej muzycznej kariery. Goszczono artystów zagranicznych, m.in. z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Niemiec, jak i reprezentantów żukowskiej gminy.

- Ten festiwal nie mógłby się odbyć bez naszej cudownej publiczności. Nie mógłby też odbywać się bez artystów. Z okazji X-lecia zrodził się pomysł, by zaprosić do wspólnego koncertu artystów z naszej gminy, którzy występowali przed państwem podczas wcześniejszych edycji. Ten koncert był przeglądem ich talentów - powiedziała dyrektorka żukowskiego OKiS-u Aleksandra Rogalewska - Kania, witając przybyłą publiczność.

- Motywem przewodnim dzisiejszego koncertu będzie miłość. Niektórzy twierdzą, że wszystkie piosenki są o miłości, ale nie można się temu dziwić, skoro jak powiedział Ryszard Wagner, "Muzyka jest namiętnością, miłością i tęsknotą". O miłości można mówić bez końca, ale my wolimy dzisiaj o niej śpiewać… - dodała.

Jako pierwszy wystąpił chór "Strzelenka" z Tuchomia pod dyrekcją Karola Krefty. Zespół zaśpiewał trzy utwory: "Hej, tu ù nas, na Kaszëbach", "Kaszëbsczé jezora" i "Tu, je nasza zemia".

Po nim zaprezentował się zespół IVY w składzie: Monika Dejk - Ćwikła - wokal, Marcelina Zapotoczna - wokal, perkusjonalia, Sławomir Matuszak - gitara akustyczna, Artur Wolski - gitara elektryczna, Piotr Mozala - bas i Jarosław Bielawski - perkusja.

Wokalistki zespołu zaśpiewały utwory do wierszy ("Czekanie", "Ankieta" i "Sprawiedliwość") ks. Jana Twardowskiego.

Przyszedł czas na polskie przeboje lat 60. i 70. Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie takie szlagiery jak "Radość najpiękniejszych lat" z repertuary Anny Jantar wykonaniu Monika Dejk - Ćwikły, "Jaskółka uwieziona" z repertuaru Stana Borysa. Ten utwór wykonała Iga Pobłocka, a w duecie wokalistki zaśpiewały piosenkę Zdzisławy Sośnickiej "Żegnaj lato na rok". Artystkom towarzyszyli: Oskar Majkowski - instrumenty klawiszowe, Sławomir Matuszak - gitara i Jarosław Bielawski - perkusja.

Część "klasyczną" wypełniła aria Skołuby z opery "Straszny dwór". Tomasza Fopke wykonał ją w języku kaszubskim. W ten sposób upamiętniono 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. "Odrobinę szczęścia w miłości" i "Arię ze śmiechem" z operetki "Perichola" zaśpiewała Paulina Milczanowska. Na instrumentach klawiszowych towarzyszyła im Natalia Bigus.

Dużą dozę humoru wprowadziło neapolitańskie "O sole mio" w kaszubskim wydaniu. Autorem nowego tekstu i wykonawcą był Tomasz Fopke. Jego utwór nosi tytuł "Të, mòja dieto". Były to wyznania mężczyzny, który znosił męczarnię odchudzania się. Ostatecznie zdecydował, że weźmie sobie podwójną porcję, bo chce jeszcze... trochę pożyć. Publiczność otrzymała tekst, więc mogła śpiewać razem z wokalistą, którego obdarowała gromkimi oklaskami.

Ostatnim akordem niedzielnej imprezy było wspólne wykonanie w języku kaszubskim utworu Leonarda Cohena "Hallelujah". Wszyscy artyści zebrali gorące zasłużone brawa.

Były podziękowania dla burmistrza Wojciecha Kankowskiego, ks. Ireneusza Sagana, proboszcza żukowskiej parafii, dla organizatorów i publiczności.

- Podziękowania ode mnie i samorządu należą się pani Aleksandrze Rogalewskiej - Kani, dyrektorce OKiS-u. Najgoręcej chce podziękować mieszkańcom gminy i gościom spoza niej, którzy korzystają z tego co nasz OKiS przygotowuje dla was. Podziękować chce również artystom z naszej gminy. Dziękuje za to, że my w Żukowie mamy na co popatrzeć, a tutaj na festiwalu czego posłuchać - powiedział burmistrz Wojciech Kankowski.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.