Vox Intensa Ensamble podczas trzecj odsłony Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach

poniedziałek, 29 lipca 2019 r., 13:16
fot. AL

Trzy barokowe śpiewy z okresu adwentu oraz msze na trzy głosy angielskiego kompozytora w wykonaniu męskiego chóru Vox Intensa Ensamble pod przewodnictwem Sławomira Bronka miała okazję wysłuchać publiczność niedzielnego, trzeciego już koncertu tegorocznego Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach.

Trwa 9. Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Sierakowicach. Trzeci z pięciu zaplanowanych podczas tej edycji koncertów odbył się w kościele pw. św. Jana w Sierakowicach. W niedzielny wieczór mieszkańcy Sierakowic i mogli posłuchać Vox Intensa Ensemble.

Jest to męski zespół wokalny wywodzący się ze studenckiej Scholi Cantorum specjalności muzyka kościelna, gdańskiej Akademii Muzycznej. Za główny cel artystycznej działalności zespół obrał sobie wykonawstwo łacińskiej monodii liturgicznej w duchu zasad semiologii gregoriańskiej. W repertuarze Vox Intensa Ensemble znajdują się utwory polifoniczne dawnych epok muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów od średniowiecza do baroku. Zespół stale koncertuje podczas licznych festiwali zarówno w kraju, jak i i zagranicą.

Podczas sierakowickiego Festiwalu Muzyki Kameralnej publiczność wysłuchała m.in. mszy na trzy głosy angielskiego kompozytora Wiliama Byrda.

- Dzisiaj usłyszeliśmy muzykę religijną, dawną - od średniowiecza do renesansu. W pierwszej części wykonawcy zaprezentowali trzy barokowe śpiewy z okresu adwentu, natomiast w drugiej części usłyszeliśmy cykliczny utwór sześcioczęściowy - mszę na trzy głosy angielskiego kompozytory renesansu Wiliama Byrda - mówił Sławomir Bronk, dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach.

Kolejny koncert w ramach tegorocznego festiwalu zaplanowano na 17 sierpnia, a odbędzie się on w Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach. Wówczas publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu uczestniczek V Kaszubskiego Warsztatu Wokalnego w Gowidlinie. Tegoż wieczoru wystąpią dr Marzena Michałowska (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu) oraz Katarzyna Firsowicz, Marta Krysiak, Justyna Tomaszewska-Tomczak, Agnieszka Wichłacz, Zuzanna Zięta, Monika Woźniak (fortepian).

Finał 9. Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach odbędzie się 15 września. Podczas piątego koncertu zaprezentuje się organizator festiwalu, a mianowicie Chór Kameralny Discantus.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.