W Kartuzach upamiętniono 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

czwartek, 1 sierpnia 2019 r., 15:00
fot. MD-Z

W czwartek w południe w Kartuzach odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na obchody przybyli m.in. europosłanka Anna Fotyga, radni sejmiku wojewódzkiego z PiS, przedstawiciele władz powiatu i gminy Kartuzy oraz organizacji tu działających, jak również IPN.

W czwartek w południe w stolicy Kaszub burmistrz, radni, przedstawiciele związku piłsudczyków i towarzystwa upiększania Kartuz, a także członkowie PiS uczcili wydarzenia sprzed 75. lat składając kwiaty pod pomnikiem "Inki". Na obchodach by

1 sierpnia 1944 roku, punktualnie o godz. 17 w pogrążonej w wojnie stolicy rozpoczęto Powstanie Warszawskie. Nierówna walka z hitlerowskim okupantem trwała 63 dni. Przypomnijmy, że straty wojsk polskich w Powstaniu szacuje się na 16 tys. zabitych i zaginionych oraz 20 tys. rannych. Kolejne 15 tys. wzięto do niewoli. Jak podają źródła, w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.

- Starty były bardzo duże, zwłaszcza wśród ludności cywilnej. Na samej Woli w tak zwanej Rzezi Wołyńskiej w ciągu pięciu dni zginęło 60 tysięcy osób - mężczyzn, kobiet i dzieci - historię przypominał Kazimierz Socha-Borzestowski, inicjator obchodów, przewodniczący Towarzystwa Upiększania Kartuz i członek związku piłsudczyków.

W swoim wystąpieniu organizator obchodów przypomniał też postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przytaczając jego zasługi dla powołania Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Dziękuję, że społeczność Kartuz włączyć się w obchody przypominające te wydarzenia. Dziękuję także za przypomnienie postaci śp. Lecha Kaczyńskiego. Byłam jego bliską współpracownicą. Moja rodzina wywodzi się z Kujaw i ze Świętokrzyskiego więc w naturalny sposób byłam wychowana w kulcie zarówno marszałka Piłsudskiego, ale i i Powstania Warszawskiego. Ale urodziłam się na Pomorzu, tu byłam harcerką i uczyłam się trudnej historii tych ziem. Uczyłam się jej krok po kroku zarówno jako harcerka, koleżanka, potem studentka i w końcu polityk - mówiła Anna Fotyga.

Europosłanka złożyła hołd wszystkim bohaterom i poległym w powstaniu, zarówno żołnierzom, jak i ludności cywilnej. Nawiązała też do ziemi kartuskiej i Pomorza.

- Chcę bardzo nisko pochylić głowę przed wszystkimi ofiarami Zbrodni Pomorskiej, w tym dokonanej na terenie powiatu kartuskiego za ponad 10 księży rozstrzelanych w pierwszych dniach wojny, wszystkich osadzonych w obozach w pobliżu Dzierżążna i Egiertowa. Chcę pochylić głowę nad ponad czterema tysiącami pomordowanych mieszkańców powiatu kartuskiego. To ta danina krwi - dodała.

- W polityce międzynarodowej liczy się tylko jeden argument - argument krwi, czyli to, że zawsze jesteśmy gotowi do obrony swojej ojczyzny we wszystkich aspektach, gotowi do umierania. Oczywiście chcemy żyć w przyjaźni ze wszystkimi, również tymi, którzy kiedyś w przeszłości wyrządzali nam krzywdę, ale wiemy, że to pojednanie musi w każdym przypadku dokonywać się w prawdzie. Niedawno apelowano o uszanowanie różnych postanowień i wyborów, chciałabym, by szanowano również naszą wrażliwość - podkreślała europosłanka.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w XX wieku w historii Polski. Z powodu tragicznych skutków, olbrzymich strat w ludziach, zniszczeń, jakie dokonano w jego trakcie decyzja co do słuszności jego rozpoczęcia wciąż budzi wiele dyskusji. Niewątpliwym jest jednak to, że Powstańcy wykazali się niesamowitą i godną największego uznania odwagą, z poświęceniem walcząc o wolną Polskę do samego końca.

Dla upamiętnienia rocznicy Powstania punktualnie o godz. 17, w "Godzinę W" w całej Polsce rozlegnie się dźwięk syren.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.