We wrześniu autobusy linii 640 z Kartuz do Gdyni wrócą na trasę

czwartek, 1 sierpnia 2019 r., 14:54

Z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie kształcący się w szkołach w Przodkowie i w Gdyni nadal będą mieli zapewniony dojazd do swoich szkół. Zlikwidowana w czerwcu linia 640 dzięki staraniom samorządowców zostanie od września przywrócona. Dzięki temu Kartuzy nadal będą miały połączenie autobusowe z Gdynią.

Ostatnie autobusy linii 640 na trasie Kartuzy-Przodkowo-Chwaszczyno-Gdynia kursowały 19 czerwca. Z końcem roku szkolnego zlikwidowano połączenie. Jak poinformował, PKS Gdynia, było ono trwale nierentowne. Sprzedaż biletów nie pokrywała takich kosztów jak wynagrodzenie kierowców, paliwo, serwis, ubezpieczenie, mycie, sprzątanie, dojazdy, obsługa awarii, opłaty za korzystanie z dworców w Gdyni i Kartuzach oraz parking pojazdów w Kartuzach.

Z połączenia korzystało ponad kilkudziesięciu młodych mieszkańców powiatu kartuskiego, dojeżdżających do gdyńskich szkół. Likwidacja linii uniemożliwiała im dotarcie na zajęcia. Na początku lipca władze powiatu kartuskiego spotkały się z przedstawicielami PKS Gdynia i samorządów - powiatu wejherowskiego oraz gmin Przodkowo i Kartuzy.

Spotkanie przyniosło oczekiwane efekty. Decyzją zarządu PKS Gdynia S. A. 2 września autobusy linii 640 wyjadą na trasę. Wicestarosta Piotr Fikus spotkał się w środę w tej sprawie z prezesem PKS Gdynia S. A. Witoldem Skibą oraz kierownikiem d/s Przewozów Marcinem Szwaczykiem.

- Na podstawie danych przekazanych przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach, a dotyczących ilości uczniów uczęszczających do Szkół Powiatu Kartuskiego w Przodkowie i Kartuzach, Prezes PKS S. A. Witold Skiba podjął decyzję o wznowieniu linii 640 od 2 września - poinformował wicestarosta.

Linia 640 będzie kursować na skróconej trasie: Karczemki, Kielno, Czeczewo, Przodkowo, Grzybno, Kartuzy.

Połączenie Karczemki - Gdynia zapewnią obecnie działające 2 linie: 191 i 193. PKS Gdynia S. A. w sierpniu ma przygotować porozumienie, które do końca miesiąca podpisze starosta Bogda Łapa.

Uważam, iż tylko konstruktywny dialog i wspólne rozmowy mogą doprowadzić do wypracowania konsensusu, który może zadowolić obie strony - podkreślił Piotr Fikus.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.