Dołącz do grona wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

niedziela, 4 sierpnia 2019 r., 08:30
fot. nadesłane/SZP

Chcesz zostać bohaterem? Wbrew pozorom jest to możliwe i nietrudne. Wystarczy zostać wolontariuszem w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości, jednych z najbardziej znanych akcjach społecznych w Polsce. Rekrutacja już ruszyła.

Szlachetna Paczka odbędzie się już po raz dziewiętnasty. Jest to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, podczas "weekendu cudów", potrzebujące rodziny otrzymują pomoc materialną zebraną od darczyńców przez wolontariuszy. W tym roku będzie to w dniach 6-8 grudnia. Jak podają koordynatorzy Szlachetnej Paczki, w ubiegłym roku aż 17 tys. rodzin w całej Polsce uzyskało pomoc.

Akademia Przyszłości, kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Wiosna, od wielu lat pomaga dzieciom z problemami w szkole. W roku szkolnym 2018/2019 ok. 2 tys. dzieci uczestniczyło w tym programie. W Kartuzach projekt będzie działał przy Szkole Podstawowej nr 1.

Aby w tym roku akcje były równie owocne, niezbędni są wolontariusze. Koordynatorzy podają, że potrzeba 13 tys. ludzi do pomocy w całym kraju.

- Siłą obu programów są wolontariusze. W Szlachetnej Paczce to oni spotykają się z rodzinami, które otrzymają potem mądrą pomoc, poznają ich historie, określają ich potrzeby i dopasowują rodzaj i formę wsparcia do konkretnej sytuacji. A potem towarzyszą im w ich zmianie życia i wspierają na drodze do samodzielności. W Akademii Przyszłości stają się zaś dla dzieci mentorami i przyjaciółmi - otwierają je na świat, pomagają wydobyć z nich ich talenty i bardzo często zamieniają się w jedne z najważniejszych osób w ich życiu - mówi Piotr Chistowski, koordynator kartuskiej Paczki.

Pomimo że za oknem są wysokie temperatury i lato w pełni, niektóre rodziny już zamartwiają się grudniową porą. Nie dla wszystkich ten miesiąc kojarzy się z magią świąt, prezentami i suto zastawionym stołem. Wolontariusze docierają do takich domów. W Akademii Przyszłości dzieci nadrabiają braki w nauce. Wolontariusze dają im szanse na pokonanie barier, które mogłyby wydać się nie do pokonania.

Chcesz zostać jednym z nich? Wystarczy wejść na www.superw.pl i wypełnić formularz. Później zainteresowanych czeka rozmowa z lokalnym koordynatorem. Zarówno Szlachetna Paczka, jak i Akademia Przyszłości nie tylko umożliwiają udzielenia pomocy potrzebującym. Taki wolontariat to szansa na zdobycie nowych doświadczeń. Zgłoś się już dziś.

oprac. KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.