Wypalanie "Raku" na kolejnej odsłonie III Pleneru Artystycznego

sobota, 3 sierpnia 2019 r., 23:47
fot. MD-Z

W sobotnie popołudnie na kartuskim Rynku odbyło się kolejne spotkanie ze sztuką. Tym razem podczas warsztatów w ramach III Pleneru Artystycznego można było poznać tajniki japońskiej sztuki wypalania ceramiki - "Raku".

Kartuski Plener Artystyczny to wydarzenie, które od trzech lat jest organizowane w centrum Stolicy Kaszub przez działający przy bibliotece Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W ramach pleneru odbywają się wystawy oraz różnego rodzaju warsztaty artystyczne na Rynku, w samym sercu miasta.

W pierwszym sierpniowym spotkaniu zaproszono na pokaz i warsztaty. Gdańska Grupa Ceramiczna "Nie/wypaleni" zaprezentowała sztukę wypalania ceramiki na wzór japońskiej metody "raku". To rodzaj ceramiki wypalanej w niekontrolowanej temperaturze w "żywym" ogniu. Naczynia, rozpalone do czerwoności wyciąga się z płomieni specjalnymi szczypcami, a następnie poddaje się redukcji np. w wodzie. Podczas pokazu chętni mogli też własnoręcznie poszkliwić swoje prace i wypalić je. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko obserwować artystów przy pracy, ale też wczuć się w ich rolę i samemu stworzyć własne dzieła.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.