Rondo w Kiełpinie coraz bliżej. Trwa wybór projektanta inwestycji

poniedziałek, 5 sierpnia 2019 r., 10:14
fot. archiwum

Do końca tygodnia mamy poznać wykonawcę projektu budowy ronda w Kiełpinie. Swoje oferty złożyły dwie firmy. Obecnie trwa ich weryfikacja. Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku, tak aby na początku 2020 roku powiat mógł aplikować o środki na realizację zadania.

Inicjatorem powstania ronda jest Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina, którzy w tej sprawie przygotowali petycję do samorządu województwa pomorskiego i powiatu kartuskiego. Podpisało się pod nią niemal 1.700 mieszkańców i użytkowników drogi. W jej efekcie radni powiatu kartuskiego oraz gmin Kartuzy i Somonino przyjęli uchwały intencyjne.

W połowie kwietnia włodarze wszystkich czterech samorządów oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Kiełpina spotkali się w Kartuzach, by rozmawiać już o konkretnych krokach w sprawie budowy ronda. Obecni na spotkaniu starosta Bogdan Łapa wraz z zastępcą Piotrem Fikusem, wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz wójt gminy Somonino Marian Kowalewski ustalili, że na równi będą partycypować w kosztach przygotowania kosztorysu i projektu ronda w Kiełpinie.

Liderem projektu został powiat kartuski, który właśnie kończy procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy projektu zadania.

- W ramach przetargu wpłynęły dwie oferty, jedna opiewająca na kwotę 36.408 zł (firmy z Koszalina) oraz druga na kwotę 105.165 zł ( firmy z Gdańska). Komisja przetargowa weryfikuje oferty. Do końca tygodnia planujemy wyłonić wykonawcę - przyznaje wicestarosta Piotr Fikus.

- Do końca roku zamierzamy wykonać projekt i uzyskać pozwolenie na budowę, tak aby być przygotowanym do aplikowania o środki do wojewody pomorskiego w marcu 2020 roku - dodaje.

Jeśli uda się pozyskać dotację, rondo w Kiełpinie ma powstać już w przyszłym roku.

Dodajmy, że dążenie do powstania ronda to odpowiedź na nieustannie rosnący ruch samochodów osobowych, jak i ciężarowych w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z powiatową w Kiełpinie, co związane jest z bardzo dynamicznym rozwojem i rozrastaniem się okolicznych miejscowości. Jak podnoszą inicjatorzy, nadmierny ruch w tym rejonie jest przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, w tym licznych wypadków i kolizji - o czym świadczą policyjne i strażackie statystyki.

W obrębie skrzyżowania znajduje się szkoła oraz dwa przystanki autobusowe, co powoduje także znaczny ruch pieszych. Jak argumentują wnioskodawcy, przejścia dla pieszych są ulokowane w zbyt małej odległości od skrzyżowania, nie są oznakowane w wystarczający sposób, przez co stanowią duże zagrożenie dla pieszych. Tworzące się w tym miejscu korki, stanowią dodatkową, dużą uciążliwość dla mieszkańców, którzy chcąc przejechać nawet niewielkie odległości, muszą stać w ogromnych kolejkach - zarówno od strony Kiełpina, jak i od strony Kartuz.

Budowa ronda ma wymusić na kierujących zmniejszenie prędkości, co poskutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych. Wprowadzenie ruchu okrężnego ma też upłynnić ruch pojazdów na skrzyżowaniu, dając równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.