Żukowo. Pokonkursowa Wystawa Haftu Kaszubskiego z nagrodami i koncertem "Kaszubek"

wtorek, 6 sierpnia 2019 r., 11:53
fot. Longina Templin

Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego w Lini odbył się już po raz 24. W tegorocznej edycji o miano najlepszej hafciarki i hafciarza rywalizowało 181 osób. Zgłosiły one 340 prac ukazujących piękno kaszubskiego haftu. W poniedziałkowy wieczór w Spichlerzu otwarto wystawę pokonkursową, która odbywa się w Żukowie od 2003 roku. Były gratulacje, podziękowania i kwiaty.

Komisja oceniała technikę wykonania, atrakcyjność kompozycji, kolorystykę i zgodność poszczególnych haftów z danymi szkołami haftu kaszubskiego.

- Nie wiem jak oceniać już te prace, bo wszystkie z roku na rok są coraz piękniejsze i dlatego tak wiele jest nagrodzonych osób. Gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym, a z Żukowa było ich bardzo wiele - powiedział Edmund Szymikowski, pomysłodawca konkursu i jego juror.

Do tradycji już należy wystawa pokonkursowa, która odbywa się w Żukowie od 2003 roku. W tym roku otwarcie wystawy miało szczególny charakter ze względu na promocję wydanej w czerwcu teki haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej.

- Wydanie tej teki, to było takie moje małe marzenie zawodowe, gdyż uważam, że instytucje kultury istnieją również po to, by promować lokalne dziedzictwo i starać się ocalić od zapomnienia lokalnych twórców. Dzisiaj z dumą możemy zaprezentować efekty spotkań w tej sprawie oraz podziękować osobom, które były zaangażowane w realizację tego projektu. Z całego serca dziękuję hafciarkom - pani Wandzie Dzierzgowskiej, Małgorzacie Grubie, Marii Płotce i Bernadecie Reglińskiej - powiedziała Aleksandra Rogalewska - Kania, dyrektorka żukowskiego OKiS-u.

Wręczono też nagrody laureatkom konkursu organizowanym na Facebooku. Jego celem było wykazanie się wiedzą na temat elementów haftu kaszubskiego. Nagrody zdobyły: Kamila Dombrowska, Maria Pruchniewska, Wioletta Żołnowska, Aleksandra Woss i Alex Sandra.

Na zakończenie imprezy odbył się koncert zespołu "Kaszubki" pod kierownictwem muzycznym Szymona Chylińskiego. Żeńska grupa wokalna oraz towarzysząca jej kapela zaprezentowały m. in. takie znane utwory jak "Wele, wele wetka - Marëszka", "Na czôłnie" i "Nasza zemia".

Zespół po raz pierwszy zaprezentował żukowskiej publiczności zrekonstruowany instrument - rzępiel (po kasz. rzãpiel). To "przodek" wykorzystywanego obecnie przez kaszubskie kapele ludowe kontrabasu. Odtworzony "rzãpiel" jest jedynym takim instrumentem na Kaszubach. Warto dodać, że do naszych czasów nie przetrwał żaden jego egzemplarz. Stał się instrumentem zapomnianym i nieznanym i to już piątemu pokoleniu Kaszubów.

Mieszkańcy żukowskiej gminy zajęli następujące miejsca w 24 Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini:

Kategoria dorośli
I miejsce - Wanda Krzymińska (Chwaszczyno)
II miejsce - Bernadeta Reglińska (Żukowo), Maria Płotka (Żukowo)
III miejsce - Beata Kreft (Banino)

Wyróżnienie - Małgorzata Gruba (Żukowo), Adela Brzozowska (Chwaszczyno), Anna Barsowska (Chwaszczyno)

Kategoria czepce
Wyróżnienie - Salomea Rzeszewicz (Chwaszczyno)

Kategoria młodzież
I miejsce - Wiktoria Reglińska (Żukowo), Kornelia Konkol (Żukowo), Martyna Płotka (Żukowo)
II miejsce - Natalia Pytka (Żukowo), Magdalena Rybandt (Żukowo)

Kategoria dzieci
I miejsce - Eliza Szwat (Żukowo), Kinga Wejher (Żukowo), Ewa Langowska (Żukowo), Zuzanna Lewandowska (Żukowo), Kornelia Kranczkowska (Żukowo), Wiktoria Niemtz (Żukowo), Flora Markowska (Żukowo), Maja Pilarska (Żukowo), Honorata Solecka (Żukowo), Julianna Peta (Żukowo), Zuzanna Cyperska (Żukowo), Wiktoria Bulińska (Żukowo), Marta Pohnke (Żukowo), Zofia Szewczyk (Żukowo), Marta Mejer (Żukowo), Antonina Gruba (Żukowo), Amelia Szwat (Żukowo), Aleksandra Mazurek (Żukowo), Anna Treder (Żukowo)

II miejsce - Oliwia Wydrowska (Żukowo), Magda Gardzilewska (Żukowo), Justyna Wejher (Żukowo), Zofia Bigus (Żukowo), Antonina Szymichowska (Żukowo), Monika Malewska (Żukowo), Natalia Kunda (Żukowo), Zofia Kuźma (Żukowo)

III miejsce - Jan Rychert (Żukowo), Dominik Wejher (Żukowo), Małgorzata Karnia (Żukowo), Kornelia Kucyk (Żukowo), Michał Mazurek (Żukowo), Liliana Komarnicka (Żukowo), Antonina Kuchta (Żukowo), Wiktoria Łaszkiewicz (Żukowo), Wiktoria Jareczek (Żukowo), Tomasz Wanke (Żukowo),
Wyróżnienie - Nikodem Wierczyński (Miszewo), Malwina Kuper (Żukowo), Zofia Czaja (Żukowo), Magdalena Kąkel (Miszewo), Hanna Sobkowiak (Miszewo), Viktoria Wierczyńska (Miszewo), Oliwier Kuper (Żukowo)

- Możemy się cieszyć, że dzięki zaangażowaniu ZKP i KGW funkcjonują szkółki haftu i przynoszą efekty. Podczas podsumowania konkursu w Linii byłem dumny z osiągniętych miejsc przez dzieci i młodzieży naszej gminy - stwierdził burmistrz Wojciech Kankowski.

Wystawa haftu w Spichlerzu trwać będzie do 25 sierpnia br. w godz. od 10 do 18. Wstęp bezpłatny.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.