Leśny Orzeł trafi do Księgi Rekordów Guinnessa?

wtorek, 6 sierpnia 2019 r., 13:18
fot. archiwum

"Leśny Orzeł" z Leśnictwa Kłodno ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa. Posadzony na terenach ponawałnicowych las w kształcie orła ma figurować w księdze jako największa mozaika z drzew. Na tydzień przed drugą rocznicą nawałnicy, która spustoszyła m.in. kaszubskie lasy, przy Nadleśnictwie Lipusz stanął też obelisk upamiętniający ofiarność osób zaangażowanych w usuwanie skutków kataklizmu.

Przypomnijmy, że akcja posadzenia lasu w kształcie orła odbyła się w październiku w ramach sadzenia lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 roku terenach leśnych, a jednocześnie była okazją do uczczenia przypadającej w ubiegłym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dendroglif powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła" wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci". Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła" będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka - gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik. Wizerunek orła będzie miał szerokość około 310 m.

Nadleśnictwo wystąpiło też z wnioskiem o wpisanie "leśnego Orła" do Księgi Rekordów Guinnessa jako największej mozaiki z drzew. Procedurę związaną z ustanowieniem Rekordu Guinnessa rozpoczęto w piątek, 2 sierpnia.

- Wykonany został pomiar geodezyjny, który zakwalifikował Nadleśnictwo Lipusz do tego rekordu. Tym samym zakończył pierwszy etap procedury. Zgodnie z pomiarem wykonanym przez geodetę, powierzchnia wynosi 99898,26 m kw.. Aby spełnić procedury, konieczna była obecność osoby z wykształceniem botanicznym, leśnym lub dendrologicznym - nie będącej pracownikiem Lasów Państwowych, która potwierdzała zgodność gatunków z planem oraz dwoje niezależnych świadków. Ostateczne przyznanie Rekordu nastąpi w momencie zwarcia koron - przyznaje Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz.

W niedzielę, na tydzień przed drugą rocznicą nawałnicy, która spustoszyła kaszubskie lasy w sierpniu 2017 roku, odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowego obelisku. Stanął on w parku przy siedzibie Nadleśnictwa Lipusz.

- Po uprzątnięciu zniszczeń lipuscy leśnicy postanowili przebudować park i przystosować dla okolicznych mieszkańców oraz turystów. Na uroczystość zaproszone zostały osoby, firmy, instytucje, które od pierwszych godzin pomagały usunąć skutki pamiętnej nawałnicy. W podziękowaniu dla ich zaangażowania odsłonięty został kamień o treści: "Dla upamiętnienia wkładu pracy wniesionej przez ludzi, którzy usuwali skutki nawałnicy. jaka przeszła przez teren Nadleśnictwa Lipusz w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku, niszcząc w różnym stopniu 18 000 ha lasu. Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz Maciej Kostka" - podaje Anna Kukier.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.