Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski z UKŻ Lamelka na podium Mistrzostw Świata w klasie Cadet

środa, 7 sierpnia 2019 r., 11:56

Fantastyczny sukces odnieśli na Mistrzostwach Świata w klasie Cadet zawodnicy Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka Kartuzy. Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski zajęli trzecie miejsce. To historyczny wynik dla klubu.

W Mistrzostwach rywalizowało 130 załóg z 12 państw. Jak podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet Maciej Szaryński, były to najliczniej obsadzone regaty w ostatniej dekadzie. O medale ścigały się natomiast 62 duety. Polskę reprezentowało 10 ekip.

- W mistrzostwach każdy kraj może reprezentować maksymalnie siedem załóg, aczkolwiek w Krynicy Morskiej, jako gospodarz imprezy, mieliśmy przywilej wystawienia 10 duetów. Żeglarze, którzy nie zapewnili sobie udziału w tych regatach w eliminacjach, nie zostali skazani na "banicję". Mogli stanąć w żeglarskie szranki, bo właśnie dla nich stworzona została tzw. promocyjna flota. Nie mieli jednak szansy walki o medale - wyjaśnił Szaryński.

Na najwyższym stopniu podium stanęli Argentyńczycy Julian Finsterbusch i Franco Barone, a drugie miejsce zajęli Belgowie Thibaud Dirix i Thomas Winand. Brąz trafił do UKŻ Lamelki. Zawodnicy z Kartuz przez całą imprezę pływali równo, a gdyby nie odrobinę gorsze starty w końcówce mogliby myśleć o srebrnym medalu. Na siódmej lokacie uplasowali się Michał Dębkowski i Zdzisław Bulik (MKS Dwójka Warszawa), a na dziesiątej Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz). Kolejne polskie załogi zajęły dalsze miejsca. Złoty medal zdobyli Julian Finsterbusch i Franco Barone z Argentyny, a srebrny Thibaud Dirix i Thomas Winand z Belgii.

- Gdy jechaliśmy na regaty, zakładaliśmy, że będzie super, jeśli znajdziemy się w pierwszej dziesiątce, o podium nawet nie marzyliśmy. To wielki sukces naszego klubu - podkreśla Hanna Kajeta, koordynator.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata Kajeta i Roszkowski pływali w tzw. promocyjnej flocie, plasując na szóstej.

W tegorocznych regatach floty promocyjnej dwie polskie załogi stanęły na podium. Drugie miejsce zajęli Franciszek Rutkowski i Jan Kopyra, a trzecie Piotr Cendrowski i Adam Rutkowski (wszyscy MKS Dwójka Warszawa). Zwyciężyła brytyjska załoga Daisy Nunn i Oscar Bush.Pozostałe załogi z UKŻ Lamelka w grupie PROMO uplasowały się ponad 20 miejsce: A. Kąkol i W. Krauza (21); O. Plichta i M. Bicki (28); W. Marszalik, L. Gurowska (32) Załoga P. Kajeta i T. Roszkowski w drugim dnia regat zdobyła złoty medal za wyścig z przewagą ok. 100 m. nad pozostałymi zawodnikami. Dodatkową niespodziankę w ostatnim dniu regat podczas ostatniego wyścigu brązowy medal przypadł za wyścig kolejnej załodze z UKŻ Lamelka : M. Kurjańczykowi i F. Nowak.