Niespełna 3-letnia Agatka walczy z rakiem - w sobotę akcja DKMS w Sulęczynie

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 r., 11:51

Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się o tym, że ma raka krwi. Diagnozę tę usłyszała też niespełna trzyletnia Agatka, która zamiast cieszyć się dzieciństwem już musi stoczyć najważniejszą walkę - o własne życie. Szansą na powrót do zdrowia jest dla niej znalezienie bliźniaka genetycznego. Pomóc może każdy - wystarczy przyjść w sobotę na Przystań Kajakową Kajlandia w Sulęczynie i zarejestrować się w bazie dawców szpiku DKMS-u. Może właśnie ty uratujesz życie małej Agatce!

Na świecie co 35 sekund, w Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Swojego bliźniaka genetycznego szuka też Agatka, która mimo iż nie ukończyła jeszcze trzech lat, zmaga się z rakiem.

- Z myślą o małej Agatce na przystani Kajaki-Słupia odbędzie się akcja DKMS. Zwiększając ilość osób w bazie dawców zwiększamy również jej szanse. Dlatego będziemy wdzięczni za Waszą obecność - apelują organizatorzy sobotniej akcji.

- Szukamy potencjalnych dawców, którzy trafią do bazy dawców szpiku. W przypadku, gdy okażą się genetycznym siostrą/bratem bliźniakiem osoby chorej na białaczkę będą mogli - dzięki swojemu szpikowi, uratować komuś życie - dodają.

Akcja rejestracji w bazie DKMS odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia w godzinach od 9 do 17. na terenie Przystani Kajakowej Kajlandia w Sulęczynie (ul. Brzozowa).

Kto może zostać dawcą

W bazie DKMS może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Proces rejestracji

Rejestracja składa się z trzech etapów, sam proces trwa około dziesięciu minut. Najpierw przeszkoleni wolontariusze przeprowadzają krótki wywiad medyczny. Zadają podstawowe pytania przygotowane przez lekarza hematologa. Mają też listę schorzeń, które mimo że ktoś może posiadać, nie wykluczają z grona potencjalnych dawców. Następnie wypełnia się krótki formularz, a potem wolontariusze pobierają specjalnymi pałeczkami z wewnętrznej strony policzka wymaz. Ten trafia do laboratorium, a po kilku tygodniach od rejestracji otrzymujemy kartę dawcy i możemy czekać na telefon, dzięki któremu będziemy mogli komuś uratować życie.

Jak wygląda przeczep?

Istnieją dwie metody pobrania szpiku. W 80 proc. przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Na cztery dni przed pobraniem dawca przyjmuje specjalne zastrzyki z preparatem, który ma zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi. Podczas ich przyjmowania u dawcy mogą wystąpić objawy podobne do grypy, wiąże się to z tym, że komórki macierzyste to substancja produkowana naturalnie przez człowieka m.in. podczas infekcji.

Pobranie przypomina nieco proces oddawania krwi. W dniu pobrania na obu przedramionach dawcy zakłada się tzw. dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia do tzw. separatora komórek i wraca przez drugie ramię do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 4-5 godzin.

Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Dawca trafia do szpitala na dzień przed zabiegiem i zostaje poddany badaniom. Następnego dnia odbywa się zabieg. Przeprowadzany jest pod narkozą. Z talerza kości biodrowej (a nie jak wiele osób sądzi - z rdzenia kręgowego) pobiera się około 1 litr mieszaniny krwi i szpiku. Płyn zawiera około 5 proc. szpiku kostnego, który całkowicie się regeneruje w ciągu około dwóch tygodni. Łącznie dawca spędza w szpitalu około 2-3 dni, jedyne zagrożenie przy tym zabiegu ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku przez kilka dni miejsce wkłucia może lekko pobolewać, odczuwany ból podobny jest do stłuczenia.

Warto dodać, że wszystkie koszty związane z procesem pobrania komórek takie jak dojazd do szpitala, zakwaterowanie itp., pokrywane są przez fundację DKMS. Na okres pobrania dawcy przysługuje zwolnienie z pracy płatne w 100 proc.

Nie bądź obojętny! Daj szansę Agatce i innym chorym! Możesz ofiarować komuś bezcenny dar, nic przy tym nie tracąc!

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.