Porozumienie podpisane. Do końca 2021 roku powstanie "kartuski bajpas"

wtorek, 13 sierpnia 2019 r., 14:37
fot. nadesłane/PKM

We wtorek podpisano porozumienie pomiędzy PKP, województwem pomorskim oraz PKM, którego celem jest przygotowanie tzw. "bajpasu kartuskiego". Inwestycja umożliwi kolejowe połączenie na czas modernizacji linii kolejowej nr 201 Maksymilianowo - Kościerzyna - Gdynia. Tym samym podróżni z Kaszub będą mieć zapewniony ciągły kolejowy dostęp do Trójmiasta.

Porozumienie zawarte 13 sierpnia przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z Województwem Pomorskim i Pomorską Koleją Metropolitalną S.A. dotyczy współpracy przy inwestycji na liniach kolejowych nr 234 (Gdańsk Wrzeszcz - Stara Piła) i 229 (odcinek Stara Piła - Glincz).

- Przy inwestycjach Krajowego Programu Kolejowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szukają dogodnych rozwiązań dla tras objazdowych. Zależy nam na utrzymaniu możliwości podróży dla mieszkańców - ciągłości transportu kolejowego. Podobnie jest na Pomorzu, inwestycja realizowana przez PLK z udziałem środków POIiŚ zapewni dobre podróże - podkreśla Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przypomnijmy, że "bajpas kartuski" ma być kolejową trasą objazdową z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Odcinek ma powstać powstać do końca 2021 roku ze względu na przygotowywaną przez PLK elektryfikację i budowę drugiego toru na linii 201 linii Gdynia - Kościerzyna - Maksymilianowo. Z powodu tej inwestycji ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny, rozwijany od ponad trzech lat na linii PKM, mógł zostać nawet całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą.

Aby zminimalizować związane z tym utrudnienia dla pasażerów korzystających z kolejowych połączeń pomiędzy Kaszubami a Trójmiastem powstał pomysł reaktywacji dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz i wykorzystania jej jako kolejowego objazdu na czas modernizacji linii 201. Dzięki tzw. "bajpasowi kartuskiemu i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 201 mieszkańcy Kaszub będą mieli zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem. Aby wyrazić poparcie dla tej inicjatywy, przed rokiem, 13 maja 2018 r., zorganizowano próbny przejazd z Gdańska Kokoszek przez Starą Piłę do Kartuz, a w stolicy Kaszub podpisano list intencyjny w tej sprawie. Wówczas marszałek Mieczysław Struk już w maju zobowiązał się do odbudowy liczącego 1,5 km odcinka z Kokoszek do Kiełpinka. Dzięki nawiązaniu współpracy, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. postanowiły zmodernizować linię z Glincza do Gdańska Kokoszki. Szacowana wartość inwestycji to 110 mln zł. W jej ramach zmodernizowanych zostanie ok. 16 km toru kolejowego oraz perony dla podróżnych.

Prace przy "bajpasie kartuskim" będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 kilometrów istniejącej linii Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo - Glincz (należącej do PKP PLK i przez nie realizowanej) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek - Gdańsk Kokoszki (realizowanej przez należącą do Samorządu Województwa Pomorskiego spółkę PKM SA przy współpracy z miastem Gdańsk).

Przygotowywana na zlecenie PKM SA koncepcja "Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej", dotyczy fragmentu, za który odpowiedzialny jest właśnie samorząd województwa pomorskiego. Koncepcja ma zawierać minimum dwa alternatywne warianty realizacji tej inwestycji.

Dokumentacja uwzględniać ma m.in. analizę możliwych wariantów wyjścia z linii kolejowej nr 248 (PKM), wskazanie optymalnej lokalizacji dla przystanku Gdańsk Karczemki oraz niezbędnych obiektów inżynierskich. Powstanie też projekt infrastruktury towarzyszącej przystankowi Gdańsk Karczemki, w tym m.in.: drogi dojazdowej, ścieżki rowerowej, ciągów pieszych parkingu i zatoki autobusowej, których realizacja - podobnie jak w przypadku tego typu infrastruktury towarzyszącej na całej linii PKM - będzie po stronie Miasta Gdańska.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.