Plan zagospodarowania uchwalony. Budowa kurnika w Prokowie zablokowana

środa, 14 sierpnia 2019 r., 09:55
fot. AL

Podczas czwartkowej sesji kartuscy radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla Prokowa. Tym samym zablokowano budowę na tym terenie fermy drobiu, przeciwko powstaniu której przez ostatni rok protestowali mieszkańcy Łapalic i Prokowa. - Dziękujemy za wsparcie. Mamy nadzieję, że od tej pory będziemy mieli swój raj na ziemi, w tym miejscu, w którym mieszkamy - dziękowali mieszkańcy.

Przypomnijmy, że wiosną 2018 roku społeczność Prokowa i Łapalic rozpoczęła walkę przeciwko planom powstania fermy drobiu w rejonie ich miejscowości. Zgodnie z zamierzeniami inwestora, kurnik o powierzchni 2.300 m kw. na 37.500 brojlerów miałby powstać między Prokowem a Łapalicami, w okolicach ulicy Marcina. Gdy lokalna społeczność dowiedziała się o tych planach, zorganizowała się i postanowiła, że będzie protestować do skutku.

Sporządzili petycję do burmistrza, pod którą podpisało się około 280 osób, a następnie zorganizowali spotkanie, na które zaprosili burmistrza Kartuz. Podczas kwietniowego spotkania burmistrz Mieczysław Gołuński obiecał, że samorząd wyda negatywną opinię dla budowy kurnika. Zapowiedział też, że jeśli to nie pomoże, gmina uchwali plan zagospodarowania, wykluczający powstanie fermy drobiu w tym rejonie.

Do sprawy powrócono pod koniec czerwca ubiegłego roku ma sesji Rady Miejskiej w Kartuzach. Wówczas to radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym na wspomnianym terenie nie mógłby powstać nie tylko kurnik, ale również inna działalność uciążliwa społecznie.

W kwietniu br. sprawie budowy kurnika na pograniczu Łapalic i Prokowa poświęcono nawet posiedzenie komisji gospodarczej. W związku bowiem ze zmianą przepisów, w myśl których projekt planu zagospodarowania przestrzennego przed wyłożeniem do publicznej wiadomości, trzeba przesłać do trzech dodatkowych instytucji: Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydłużyła się procedura poddania go pod głosowanie.

Ostatecznie jednak uchwała w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Prokowo, rejonu Marcina i Kartuskiej, trafiła na ubiegłotygodniowe obrady kartuskich radnych. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

- Chcielibyśmy podziękować radnym za wasze wielkie serce, za to, że nas wspieraliście w tej długiej i trudnej walce. Mamy nadzieję, że od tej pory będziemy mieli swój raj na ziemi, w tym miejscu, w którym mieszkamy. Dziękujemy serdecznie - dziękowali mieszkańcy Prokowa.

- Myślę, że nie ma za co dziękować. Jesteśmy właśnie od tego, od pomocy państwu. Niemniej dziękujemy za te miłe słowa w naszym kierunku - odparł Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, na terenie którym obowiązuje, mogą funkcjonować gospodarstwa do 40 dużych jednostek przeliczeniowych zwierząt, czyli na przykład do 40 krów czy 16.000 kurcząt.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.