Weekend z dożynkami, zmaganiami strażaków i festynami

środa, 14 sierpnia 2019 r., 10:14

Przed nami długi weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne. W gminach Stężyca, Chmielno i Somonino rolnicy będą dziękować za tegoroczne plony. Dodatkowo w Chmielnie w niedzielne popołudnie odbędzie się Festiwal Tradycji Kaszubskiej. W piątkowy wieczór Sierakowice zapraszają z kolei na Noc pod Gwiazdami, a Sulęczyno w sobotę na gminne zmagania strażaków-ochotników. A to nie wszystkie zaplanowane na ten weekend atrakcje.

Czwartek

Obchody Święta Wojska Polskiego w Kartuzach
W czwartek 15 sierpnia w Kartuzach odbędą się uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Obchody rozpoczną się patriotyczną mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach o godzinie 11. Następnie delegacje udadzą się pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Dożynki Gminne w Wygodzie Łączyńskiej
Wójt Gminy Stężyca zaprasza na Dożynki Gminne do Wygody Łączyńskiej. W programie święta plonów m.in. finał 8. edycji konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy w roku 2019, tradycyjna rywalizacja o najpiękniejszy wieniec dożynkowy, ogłoszenie wyników konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2019" czy występ gwiazdy wieczoru - kabaretu K2.

Jarmark Norbertański 2019
Po raz drugi w Żukowie odbędzie się Jarmark Norbertański. W programie: koncert - Carillon Mobilny, tort dla wszystkich, wykład pt. "Opowieść o kradzieży szat liturgicznych z kościoła w Żukowie", koncert Tomasz Perz, czy kino plenerowe "Cudowny Chłopiec". Poza tym organizatorzy zapraszają na zwiedzanie kościoła z przewodnikiem w godzinach 14.30 i 17.15. Na przybyłych czekać będą stoiska gastronomiczne oraz atrakcje dla dzieci. W Spichlerzu odbywać się będą warsztaty z kaligrafii, malowanie na drewnie i wystawa haftu kaszubskiego.

Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach
W czwartek na kartuskim Rynku odbędzie się kolejny koncert z cyklu Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach. John Tillery & Living Sacrifice z USA zaprezentują kartuskiej publiczności najlepszą muzykę chrześcijańską gospel.

Koncert "Kameralny Vivaldi" w Hopowie
Na koncert Kameralny Vivaldi zaprasza gmina Somonino. W czwartek, 15 sierpnia w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 18. wystąpią: Alexey Balashow i Gedymin Grubba.

XXXVII Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz proboszcz parafii pw. WNMP w Kartuzach ks. Piotr Krupiński zapraszają na ostatni z koncertów w ramach 37. edycji Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tegoroczny festiwal zwieńczy koncert Maryjny. Na finał wystąpią: Mariola Brzoska (organy), Klaudia Romek (sopran), Ewa Hermann (skrzypce) oraz Zuzanna Federowicz (harfa). Kierownikiem artystycznym festiwalu jest Katarzyna Olszewska.

Piątek

Noc Pod Gwiazdami w Sierakowicach
Imprezę rozpocznie sierakowicki zespół The Mind Seekers, który znany jest już nie tylko lokalnej społeczności. Podczas koncertu rozpocznie się też wyczekiwana Eksplozja Kolorów. Tuż po Mind Seekersach na scenie pojawi się TABU. Siła zespołu to przede wszystkim melodyjne, oparte na rytmie reggae piosenki oraz energiczne koncerty z świetną sekcją dętą. W nieco inne klimaty wprowadzą nas tego wieczoru wyjątkowe kobiety. Ania Karwan, która z przytupem w 2019 roku weszła ze swoją debiutancką płytą na polską scenę muzyczną, jak również wygrała Konkurs Premier w Opolu. Gwiazdą wieczoru będzie Kasia Kowalska! To wokalistka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej piosenki zna zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie. W ubiegłym roku wydała nową płytę, która i tym razem nie zawiodła fanów artystki. Świadczy o tym chociażby fakt, że nominowana została do tegorocznych Fryderyków. Podczas tegorocznej Nocy pod Gwiazdami swoje 120-lecie świętować będzie Bank Spółdzielczy. Zapraszamy na liczne konkursy z cennymi nagrodami i tort dla wszystkich! Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci. Wstęp na dmuchańce będzie bezpłatny!

Sobota

Terenowy Turniej Łuczniczy "KASZEBE 3D 2019" w Sulęczynie
W sobotę, 17 sierpnia w Sulęczynie odbędzie się Terenowy Turniej Łuczniczy o Puchar Wójta Gminy Sulęczyno. Łucznicy zmierzą się ze zwierzaczkami 3D w standardowej rundzie 28 figur.

Szkolenie na Patent Żeglarski na Złotej Górze
UKŻ Lamelka Kartuzy zaprasza na szkolenie na Patent Żeglarski. W sobotę ,17 sierpnia o godzinie 10. w Centrum Sportów Wodnych i Promocji na Złotej Górze spotkanie organizacyjne na kurs żeglarza jachtowego. Zajęcia będą odbywały się w systemie weekendowym od 16 sierpnia do 30 września 2019 r. Szkolenie kończy się przystąpieniem do egzaminu PZŻ na patent żeglarski do prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z napędem mechanicznym o długości kadłuba do 8,5 m po wodach morskich w strefie do 2 Mil morskich od brzegu.

Zawody Strażackie w Sulęczynie
W sobotę ,17 sierpnia o godz. 16 w Sulęczynie podziwiać będzie można rywalizację sportowo-pożarniczą druhów z jednostek OSP gminy Sulęczyno. Ochotnicy zmierzą się w takich konkurencjach jak musztra, ćwiczenie alarmowo-bojowe i sztafeta.

Festyn Sołecki w Staniszewie
Sołtys Staniszewa wraz z Radą Sołecką zapraszają w sobotę 17 sierpnia na festyn i wspólną zabawę wszystkich mieszkańców sołectw oraz okolicznych wsi. W programie: Kaszubska Orkiestra Rodzinna Szutenberg Bend, kiełbaski z grilla, bigos wata cukrowa, popcorn, zjeżdżalnię, plac zabaw dla dzieci, kule wodne, alpaki, rowery integracyjne, konkursy dla dzieci i dorosłych z nagrodami.

Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach
W sobotę, 17 sierpnia o godz. 17 na Rynku w Kartuzach odbędzie się siódmy koncert z cyklu Muzyka Świata. Na kartuskim rynku zabrzmią najpopularniejsze polskie i światowe przeboje. Organizatorem cyklu Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach jest gmina Kartuzy, a realizatorem przedsięwzięcia Wydział Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

9. Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Sierakowicach
Trwa 9. Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Sierakowicach. Trzeci z pięciu zaplanowanych podczas tej edycji koncertów odbędzie się w Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach. W niedzielny wieczór mieszkańcy Sierakowic i nie tylko będą mieli okazję posłuchać koncertu uczestniczek V Kaszubskiego Warsztatu Wokalnego w Gowidlinie. Tegoż wieczoru wystąpią dr Marzena Michałowska (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu) oraz Katarzyna Firsowicz, Marta Krysiak, Justyna Tomaszewska-Tomczak, Agnieszka Wichłacz, Zuzanna Zięta, Monika Woźniak (fortepian).

Niedziela

Festiwal Tradycji Kaszubskich w Chmielnie
W niedzielę 18 sierpnia na Stadionie Gminnym w Chmielnie odbędą się Dożynki Gminno- Parafialne połączone z Festiwalem Tradycji Kaszubskich XVII. Na godz. 11. zaplanowano mszę świętą dziękczynną za plony. Po niej korowód Dożynek Gminno-Parafialnych przejdzie w rytm dźwięków Młodzieżowej Orkiestry Dętej ,,Begama" na stadion w Chmielnie, gdzie przygotowano moc atrakcji: występy artystyczne, folklor kaszubski, wyroby artystów ludowych, atrakcje dla dzieci, kuchnia regionalna, korony żniwne, prezentacje sołectw, konkursy. Po raz XVII zostanie wybrany Mistrz Polski w Zażywaniu Tabaki "Chceme le so zażec!". Gwiazdą wieczoru będzie Mariusz Kalaga - wokalista muzyki pop i country.

Dożynki Gminy Somonino w Borczu
Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Sołtys oraz Rada Sołecka Wsi Borcz zaprasza na Dożynki Gminy Somonino. W programie: Msza Święta dziękczynna dożynkowa - polowa, wręczenie władzom gminy bochna dożynkowego przez starostów dożynek, występy - orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach oraz zespołów "Mali Hopowianie", "Maks Band" i "Dido". Ponadto: dmuchane zamki, zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci, animacje dla dzieci, czy konkursy dożynkowe.

VII Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich w Szymbarku
Paradny przejazd zabytkowych konnych sikawek strażackich, pokazy gaszenia pożarów z ich udziałem oraz wspólna biesiada - tak zapowiada się VII Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich. Zbiórka na placu przed Strażnicą OSP w Szymbarku.

Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach
Tegoroczny cykl Muzyki Świata na Rynku w Kartuzach zwieńczy zespół Francais. Największe francuskie przeboje będzie można usłyszeć w niedzielę, 18 sierpnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.