Opiekunki w Niemczech - 10 wskazówek jak opiekować się osobą starszą chorą na demencję

środa, 14 sierpnia 2019 r., 10:32
fot. nadesłane

Demencja starcza jest bardzo szerokim pojęciem. Dotyka ona dosyć sporą ilość osób, ale nie zawsze oczywiste jest rozpoznanie owej demencji. Poza tym również mówiąc o owej demencji, należy wskazywać na szereg różnych chorób, które się z nią wiążą. Między innymi do tych najbardziej groźnych chorób można zaliczyć chorobę Alzheimera. Opieka nad osobą w wieku seniora cierpiącą na demencję na pewno nie należy do łatwych. Tym samym istotnym elementem jest wiedza na temat owej demencji, na temat różnych chorób. Taka osoba często nie zachowuje się racjonalnie, a właściwa reakcja opiekunki jest elementem kluczowym, aby nie dochodziło do różnych spięć, nieprzyjemnych sytuacji.

Gdy osoba chora nie chce jeść

Osoba chora na demencję często odmawia jedzenia lub też zapomina o przeżuwaniu. Jest to wynikiem zaniku pewnych funkcji umysłu w tym względzie. Dlatego też bardzo istotne jest karmienie osoby starszej w taki sposób, aby nie doszło do zachłyśnięcia, do zakrztuszenia, ale aby taka osoba spożyła posiłek. Bardzo ważna będzie tutaj pomoc dietetyka, który pomoże stworzyć odpowiednie posiłki pod względem ilościowym i jakościowym. Poza tym osoba taka często ma tendencję do utraty wagi, a tym samym ową wagę należy regularnie kontrolować.

Gdy senior nie chce się myć

Do takiej sytuacji również może dochodzić dosyć często. Senior nie ma potrzeby rozbierania się i mycia. W takiej sytuacji opiekunki w Niemczech nie mogą wysuwać rozkazów. To nie pomoże, ale wręcz bardziej zniechęci. Postępowaniem właściwym jest wskazanie na przyjemności związane z kąpaniem, na łagodne, empatyczne podejście do takiej osoby. To poskutkuje znacznie bardziej. Senior może ponadto bardziej odczuwać chłód, a tym samym bardzo ważne jest zadbanie o nieco wyższą temperaturę w pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel. Na dodatek warto jest wprowadzić stałe pory kąpieli, co znacznie ułatwi tę czynność.

Problemy ze snem

Osoba z demencją starczą często może mieć problemy ze snem. Opiekunka osób starszych w Niemczech musi wykazać się tutaj zrozumieniem. Zmuszanie do zasypiania nie pomoże, ale może zetknąć się z agresją. W takiej sytuacji należy zwiększyć aktywność seniora, również w domu. Poza tym należy go zniechęcić do drzemek w ciągu dnia. Poza tym z najbliższego otoczenia, z sypialni należy usunąć wszelkie elementy rozpraszające, w tym telewizję oraz radio. Jeśli chodzi o nikotynę, alkohol, to należy je odstawić. Natomiast, jeśli chodzi o słodycze oraz kofeinę, to należy te elementy ograniczyć do godzin porannych. Tabletki nasenne na pewno w tym miejscu nie pomogą.

Problemy z potrzebami fizjologicznymi

W odniesieniu do osób starszych często mamy do czynienia z problemami z oddawaniem moczu. Jest to problem bardzo intymny, a zatem również senior bardzo często nie mówi o nim głośno. Ważnym elementem jest obserwacja osoby chorej na demencję starczą oraz stałe jej przypominanie o potrzebie regularnego chodzenia do toalety. Jeśli problem będzie już wiadomy, to często najlepszym rozwiązaniem i również jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie pieluch dla osób dorosłych.

Gdy senior przestaje mówić

Senior nieraz może przestać mówić. Nie należy w tej sytuacji zwracać mu uwagi, nie należy go poprawiać. Takie podejście zazwyczaj irytuje taką osobę i tym samym efekt będzie odwrotny do zamierzonego. W takiej sytuacji należy podjąć zwiększoną aktywność fizyczną, należy więcej komunikować się z daną osobą gestem, dotykiem, a przede wszystkim wykazać się cierpliwością.

Istotne elementy

Demencja starcza jest pewną cechą, może wynikać z bardzo wielu różnych chorób. Tym samym nie można tutaj mówić o jednym sposobie jej leczenia. Demencja może wiązać się z bardzo wieloma różnymi objawami. Nagle proste, codzienne czynności stają się bardzo trudne, niemożliwe do zrealizowania. W odniesieniu do osób chorujących na demencję starczą bardzo ważne jest przyjęcie odpowiedniej postawy, która ma na celu nie pogłębianie się objawów, chociaż w bardzo wielu przypadkach możliwa jest również poprawa w tym względzie.

Do ważnych postaw zaliczymy:
- zwiększenie aktywności fizycznej seniora
- zachowanie cierpliwości, empatii wobec seniora
- codzienne ćwiczenie umysłu poprzez gry, zabawy, poprzez rozmowę
- współpraca z profesjonalistami - lekarze, dietetycy

Demencja starcza to często wynik pewnych zaniedbań w stylu życia we wcześniejszych latach. Praca, jako opiekunka w Niemczech, powinna uwzględnić ten element i poradzić, aczkolwiek na pewno nie jest to łatwe i nie każdy nadaje się tym samym do tego, aby opiekować się osobą chorą na demencję starczą. Przed podjęciem się pracy opiekunki Niemcy należy sobie uświadomić trudność misji, przed którą się stoi.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.