W Muzeum Kaszubskim promowano "Kartuskie Zeszyty Muzealne"

czwartek, 15 sierpnia 2019 r., 09:10
fot. nadesłane

W czwartek 8 sierpnia w Muzeum Kaszubskim odbyła się promocja Kartuskich Zeszytów Muzealnych - wydawnictwa wznowionego po latach. W spotkaniu udział wzięło liczne grono mieszkańców, którzy mieli możliwość wysłuchać interesujących prelekcji autorów trzeciego najnowszego numeru.

W trakcie spotkania można było wysłuchać interesujących konferencji, które poprowadzili Bartosz Gondek, Barbara Kąkol, Marian Jeliński i Krzysztof Kowalkowski. W spotkaniu uczestniczyli również Marek Adamkowicz kierownik oddziału Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, dr Tomasz Rembalski oraz prof. Marian Szarmach.

W pierwszej kolejności głos oddano recenzentowi zeszytów - dr. Tomaszowi Rembalskiemu. Zaapelował do obecnych, by spisywali swoje wspomnienia, szczególnie o okresie PRL, który nie był "różowy", ale ważny z punktu widzenia historyka. Jest to ważne żeby następne pokolenia miały autentyczny materiał badawczy.

Spotkanie prowadził Barotsz Gondek, który przedstawił zawartość rocznika muzeum. Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego, zajęła się tematyką Kaszubów w Katyniu. Zawarła w publikacji około 40 krótkich biogramów tych, których dokumenty udało się odszukać. Na spotkaniu obecny był prof. Marian Szarmach, syn zamordowanego dyrektora szkoły podstawowej w Dzierzążnie, który przekazał muzeum rodzinne dokumenty.

Marian Jeliński z Żukowa przygotował tekst o germanizacji nazw miejscowości w gminie Sierakowice, zaś Krzysztof Kowalkowski wspomniał księdza Edmunda Jana Kowalkowskiego, urodzonego w Goręczynie, dekoratora kościołów w Kartuzach i Sianowie. Bartosz Gondek przypomniał postać generała Ślaskiego, uczestnika walk przeciwko bolszewikom, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Żukowie. 

Kartuskie Zeszyty Muzealne to kontynuacja Kaszubskich Zeszytów Muzealnych, które ukazywały się w latach 1993 - 2010. Wznowiono je w 2016 roku już pod nazwą Kartuskie Zeszyty Muzealne. Pierwszy rocznik poświęcony był Muzeum Kaszubskiemu i jego twórcy, Franciszkowi Trederowi. W drugim roczniku zawarto materiały o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kartuskie Zeszyty Muzealne można nabyć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Spotkanie w muzeum rozpoczął energetyczny i zachwycający występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby. Partnerem wydarzenia był kartuski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

nadesłane/Muzeum Kaszubskie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.