Rolnicy z gminy Stężyca dziękują za tegoroczne plony

czwartek, 15 sierpnia 2019 r., 17:39
fot. MD-Z

Uroczysta msza święta dziękczynna pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Okroja, barwny dożynkowy korowód, dzielenie się chlebem, konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną, uhonorowanie rolników, liczne występy, czy turniej sołectw - tak rolnicy z gminy Stężyca świętują tegoroczne święto plonów. Mieszkańców gminy w tym roku gości Wygoda Łączyńska. Gwiazdą wieczoru będzie kabaret K2.

Rolnicy z gminy Stężyca jako pierwsi dziękowali w Kartuskiem za tegoroczne plony. Za trud wkładany w uprawę roli gospodarzom dziękowali m.in. przedstawiciele stężyckiego samorządu.

- Chciałbym podziękować wszystkim rolnikom za ich trud, ich pracę. Ten rok, jeśli chodzi o Kaszuby, był dobrym rokiem dla rolników. Dopisało nam szczęście i to, co zbierają z tej ziemi, klasy VIz, można powiedzieć jest mistrzostwem świata. Gratuluję naszym rolnikom, że osiągają takie plony na tak słabej ziemi. Jeszcze raz dziękuję za wasz trud, za to, że dbacie o to, aby na naszym rodzinnym stole zawsze znajdował się chleb - mówił wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski.

- Cieszę się, że są dożynki. Jest to bowiem okazja, aby wyrazić szacunek dla ciężkiej pracy na roli. Wszyscy wiemy, ale nie dość powtarzania ważnych rzeczy. Jako samorząd gminny sprawujemy służebną rolę wobec państwa. Właśnie z tym przekonaniem, że jesteśmy po to, aby służyć, w imieniu pana wójta, radnych i sołtysów, pragnę się państwu, dziś zwłaszcza rolnikom w uznaniu ich ciężkiej pracy, szczerze, pokornie pokłonić. W duchu tej idei zejdziemy do państwa, aby podzielić się pięknym, dorodnym bochnem chleba - dodawał Stefan Literski, przewodniczący Rady Gminy Stężyca.

W tym roku gospodarzem gminnych dożynek była Wygoda Łączyńska. To najpierw w tamtejszym kościele spotkała się społeczność gminna i parafialna, by podziękować Bogu za zebrane plony. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup Arkadiusz Okrój. Podczas nabożeństwa dziękowano też za 25-lecie służby kapłańskiej proboszcza parafii ks. Bogdana Drozdowskiego.

Po mszy świętej wszyscy barwnym korowodem przeszli na pobliski plac, gdzie nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem, uhonorowanie rolników, doroczny turniej sołectw.

Nie brakło też występów artystycznych i koncertów. Wspólne świętowanie zwieńczył występ kabaretu K2.

Podczas dożynek odbył się także konkurs na Najsmaczniejszy Produkt Dożynkowy. Wyniki opublikujemy w odrębnym materiale.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.