Wybrali najsmaczniejszy regionalny produkt dożynkowy

wczoraj, 10:28
fot. MD-Z

Już po raz ósmy plac przy kościele św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej zapełnił się tłumami świętującymi zarówno odpust, jak i dożynki. Kaszubianki tradycyjnie też zaprosiły do udziału w konkursie na Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy. Tegoroczna edycja była rekordowa. Zgłoszono 26 potraw. Nagrody przyznano w czterech kategoriach.

Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy, który organizowany jest z inicjatywy Stowarzyszenia Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej, odbył się już po raz ósmy. W tym roku został on połączony z gminnym świętem plonów. Na wszystkich uczestników zabawy czekało wiele niespodzianek i atrakcji, a dla gospodyń i nagrody.

Kaszubianki zaprosiły bowiem do udziału w kolejnej edycji konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy w roku 2019. Konkurs tradycyjnie został przeprowadzony w czterech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, regionalna produkty rybne oraz napoje regionalne. W sumie zgłoszono do niego aż 26 produkty, co tegoroczną edycję czyni rekordową.

- Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku padł rekord. Najwięcej zgłoszeń mamy w kategorii napoje regionalne. Celem tego konkursu jest bowiem kultywowanie naszego dziedzictwa kulinarnego, naszych kaszubskich potraw z produktów regionalnych. Chcemy, aby te tradycyjne potrawy przetrwały jak najdłużej, bo po prostu są bardzo smaczne - zaznacza Maria Birr, przewodnicząca Stowarzyszenia Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej.

Wśród potraw zgłoszonych do konkursu znalazły się takie, jak: polędwiczki drobiowe w sosie kurkowym, gołąbki w sosie własnym, zylc z nóżek wieprzowych, zupa brzadowa, sałatka warzywna, rosół z węgorza sielawa w occie, nalewka z dzikiej czarnej czereśni, kaszubskie Amaretto, nalewka kawowo-cytrynowa, czy nalewka z winogron na bimbrze.

Wyniki konkursu na Najlepszy Produkt Dożynkowy 2019

kategoria - produkty pochodzenia zwierzęcego:
1. miejsce - mielonka z weka p.Marka
2. miejsce - polędwiczki drobiowe w sosie kurkowym p. Justyny
3. miejsce - zylc z nóżek wieprzowych p. Wiolety
wyróżnienie - gołąbki w sosie własnym p. Joanny

kategoria: produkty pochodzenia roślinnego:
1. miejsce - drożdżówka z jagodami Natalki i Emilki
2. miejsce - chleb przenno-żytni, kukurydziany p. Beaty
3. miejsce - zupa brzadowa p.Bożeny
wyróżnienie - dżem z aronii p.Steni

kategoria: regionalne produkty rybne:
1. miejsce - jesiotr wędzony p. Kazimierza
2. miejsce - sielawa w occie p. Beaty
3. miejsce - pstrąg zapiekany p. Teresy
wyróżnienie - ryba w occie - Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego

kategoria: napoje regionalne:
1. miejsce - nalewka "Jarzębinka z ziołami i pigwowcem" p. Doroty
2. miejsce - nalewka z kwiatów czarnego bzu p. Eugenii
3. miejsce - wino wieloowocowe p. Stanisława
wyróżnienie - nalewka z pigwy p. Grażyny

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.