Gminne święto plonów w Chmielnie

niedziela, 18 sierpnia 2019 r., 16:05
fot. MD-Z

Uroczystą mszą świętą dziękczynną i barwnym korowodem dożynkowym zainaugurowano w niedzielne południe w Chmielnie gminne święto plonów, któremu towarzyszyło mnóstwo atrakcji. Tradycyjnie nie zabrakło przekazania bochna chleba przez starostów dożynek na ręce włodarza gminy oraz dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów z mieszkańcami.

Dożynkowe świętowanie rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Po niej barwny korowód przemaszerował na stadion gminny. Tam gości powitał gospodarz - wójt Michał Malibruda.

- Zebraliśmy się tutaj, jak co roku, aby uczcić ciężką pracę rolników. Myślę, że dożynki są jednym z najważniejszych dni w życiu rolnika. Są esencją żniw, całorocznej ciężkiej pracy na roli. Tym dniem chcielibyśmy podziękować Panu Bogu oraz wszystkim rolnikom za ich starania, wyrazić swój szacunek i prosić o ten szacunek innych, którym może czasami przeszkadza pracujący w polu kombajn. Uważam, że jeśli przyjeżdżamy do wsi rolniczej, to powinniśmy się z tym liczyć i okazywać rolnikom szacunek - podkreślał wójt gminy Chmielno Michał Melibruda.

- Drodzy rolnicy, witam szczególnie was, bo to wasze święto. Dziękuję za wasz trud, wysiłek, za to, że pracujecie tak ciężko, abyśmy my mieli na swoich stołach chleb. Życzę wam wszystkiego dobrego - dodawał poseł Stanisław Lamczyk.

- W imieniu resortu rolnictwa takie momenty są podsumowaniem całorocznej ciężkiej pracy. Chce zapewnić, że resort rolnictwa robi wszystko, aby dochody rolników były na odpowiednim, godnym poziomie, aby dotacje docierały na czas. Chciałbym, aby ten dzisiejszy dzień był podsumowaniem tego, co nas łączy i pięknym zwieńczeniem całorocznej pracy - mówił z kolei wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Po oficjalnym powitaniu gości i podziękowaniach oraz życzeniach dla rolników nadszedł czas na przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek - Katarzynę i Jacka Kitowskich z Garcza - na ręce wójta gminy Chmielno Michała Melibrudy.

- Dożynki to święto wdzięczności. Na pierwszym miejscu tę wdzięczność kierujemy w stronę Pana Boga za to, że zgodnie ze swoją wolą pozwolił nam zebrać tegoroczne plony. Naszą wdzięczność pragniemy także skierować w stronę każdego rolnika, bo bez jego pracy, wytrwałości i cierpliwości nie byłoby dzisiejszego święta. Na ręce pana wójta pragniemy złożyć ten bochen chleba z tegorocznego ziarna, owoc naszej ludzkiej współpracy. Oby tego chleba nigdy nie zabrakło żadnemu mieszkańcowi naszej gminy - podkreślali starostowie dożynek.

- Trzymam przed sobą symbol. Ten chleb to owoc pracy ludzkich rąk, dowód na doskonałą współpracę między Stwórcą a ludźmi. To świeżo upieczony bochen chleba stworzony z ziarna, które wyrosło na naszej chmieleńskiej ziemi. To również symbol przyjaźni, braterstwa i chęci niesienia pomocy bliźnim. I ja tym chlebem chcę dziś z państwem się podzielić - mówił wójt Michał Melibruda.

Podczas uroczystości ogłoszono też wyniki konkursów Piękna Wieś oraz wieniec i witacz dożynkowy. Nie zabrakło również licznych występów artystycznych. Tegorczne święto plonów połączono także z Festiwalem Tradycji Kaszubskich.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.