Rolnicy z gminy Somonino świętują w Borczu

niedziela, 18 sierpnia 2019 r., 16:22
fot. AL

Msza święta dziękczynna polowa, przekazanie bochna chleba na ręce wójta przez starostów dożynek, podziękowania i życzenia dla rolników, liczne występy artystyczne oraz konkursy dożynkowe - tak w wielkim skrócie przebiega doroczne święto plonów gminy Somonino. W tym roku gospodarzem uroczystości jest Borcz.

Dożynki w gminie Somonino odbywają się co roku w innej wsi. W tym roku zaszczyt ten przypadł wsi Borcz. Uroczystości rozpoczęły się powitaniem gości oraz wspólną mszą polową. Tradycyjnie też wszystkie sołecta z terenu gminy Somonino złożyły wieńce dożynkowe - najlepszy z nich weżmie udział w dożynkach wojewódzkich, których tegorocznym gospodarzem są Kartuzy.

Tradycyjnie gminne święto plonów było okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud.

- Chciałbym podziękować wszystkim rolnikom naszej gminy za tak trudny rok pracy w polu, na tej ciężkiej kaszubskiej ziemi. Jest to wasze święto. Dziękujemy wam za wasz trud, za to, że dzięki waszej pracy na naszym stole nigdy nie brakuje chleba - dziękował wójt Marian Kowalewski.

- Dożynki to czas radości i podziękowań Bogu za plony, a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić. Szanowni państwo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek dając nam wszystkim możliwość przeżycia tego dnia godnie i z radością - mówił z kolei sołtys Borcza.

Jednym z punktów uroczystości było przekazanie na ręce wójta bochna chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów.

- W imieniu wszystkich rolników z gminy Somonino pragniemy złożyć na ręce wójta i przewodniczącego Rady Gminy Somonino ten chleb z naszych tegorocznych plonów, aby wójt uczciwie podzielił go, aby dla wszystkich wystarczyło i aby wójt zawsze pamiętał o rolnikach i ich trudnej pracy - mówili starostowie dożynek.

- Dziękujemy za ten przepiękny bochen chleba. Wraz z panem przewodniczącym postaramy się dzielić go sprawiedliwie tak, aby dla wszystkich starczało - dziękował wójt Marian Kowalewski.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości nadszedł czas na zabawę. Na scenie zaprezentowała się orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, zespół folklorystyczny im. J. Właśniewskiego z Egiertowa "Mali Hopowianie" oraz zespoły "Maks Band", "Dido" i Dj Artur Więcek. Ponadto nie zabrakło dmuchanych zjeżdżalni dla najmłodszych, animacji dla dzieci, czy konkursów dożynkowych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.